Anasayfa » Backlink Nedir? Backlink Nasıl Alınır?
SEO Blogu

Backlink Nedir? Backlink Nasıl Alınır?

backlink nedir

SEO ile ilgilenen biriyseniz Backlink kavramını oldukça duymuş olmalısınız. Peki, SEO tarafında doğru uygulandığında oldukça faydalı olabilen Backlink nedir? Backlink’i alma yolları nelerdir, Backlink nasıl alınırsa arama motorları tarafından negatif etki ile karşılaşılmaz? SEO için öneminden bu kadar fazla bahsedilmesi doğru mu?

Backlink Nedir?

Backlink, basite indirgenmesi gerekirse bir web sitesinin, diğer web sitesinin reklamını yapması olarak düşünebiliriz. Bunu da web sitesinin belli bölümlerine yerleştirmiş olduğu linkler ile gerçekleştirmektedir. X sitesinden, Y sitesine giden bir link görürseniz, bilin ki bu bir backlinktir. Burada önemli olan reklamı yapan web sitesinin güvenilir olmasıdır. Siz her siteden backlink alabilirsiniz ancak bir tane siteden backlink alırsınız, diğer aldığınız bütün linklere bedel olabilir. Bu da tabi ki o güçlü sitenin, çeşitli nedenlerden dolayı DA’sının yani domain otoritesinin güçlü olmasından kaynaklanmaktadır.

İlginizi çekebilir > Domain Otoritesi Nedir?

Backlink Ne İşe Yarar?

Backlink, temel mantıkta bir siteden diğerine otorite aktarımıdır. Ancak burada az ve öz link çıkışı sağlanmazsa, link çıkılan site için otorite kaybı, sıralama kaybı gibi olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir. Tabi az ve öz link çıkışının, link çıkılan siteye zararı değil, faydası olacaktır. Backlink, bir web sitesini referans göstermektir. Burada herhangi bir web sitesine link çıkılmasının ardından, arama motorlarının robotları tarafından bu linklerin tespiti halinde, arama motoru referans olan siteye bakar, hangi konu için referans olunmuş ona bakar sonrasında referans olunan siteye bakar ve bu şekilde değerlendirmeyi sağlar. Peki tam olarak backlinkler ne işe yarar?

 1. Kaliteli backlink, link çıkılan sayfanın otoritesini artırır, genel olarak DA yani domain authority’nizde artış sağlar.
 2. Genel otorite artışının yanı sıra sitenizin ilk önce link verilen sayfasını etkilemek üzere arama motoru sıralamanızda gelişmeler yaşanır.ü
 3. Sıralamada yükselecek olmanızdan ötürü web sitenizin organik trafiğinde gözle görülür artışlar gerçekleşir. Sitenize organik trafiğin gelmesinin de dolaylı yoldan çok daha fazla olumlu etkisi olacaktır.
 4. Sitenizin indekslenme(indexing) hızında artış yaşanabilir. Bu da sitenize ne kadar fazla backlink gelirse, arama motoru botlarının o kadar çok sitenizi ziyaret edeceği manasına gelmektedir. Botların sitenizi çok daha fazla ziyaret edecek olması da sitenizin indexlenme hızını artırır.
 5. Eğer trafik alan bir siteden backlink alırsanız, linkinizi gören kişilerin linkinize tıklamasıyla birlikte trafik kazanabilirsiniz. Bunun da yanı sıra marka bilinirliğinizin de artması söz konusudur.

backlink nasıl alınır

Backlink Çeşitleri Nelerdir?

Backlink’lerin oldukça fazla çeşitleri vardır. Çeşitli metotlar ile web sitenize, diğer sitelerden link alabilirsiniz. Backlink’in türü olduğu gibi backlink almanın  da çeşitleri bulunmaktadır. Öncelikle dofollow ve nofollow olarak backlink türleri ikiye ayrılmaktadır. Aslında bu ikisi en önemlileridir. Bunların yanı sıra Google diğer etiketlerle(ugc ve sponsored) de backlink türlerinin ayrılmasını talep etmektedir.

İlginizi çekebilir > Dofollow ve Nofollow Nedir?

Gelelim backlink çeşitlerine, yukarıda da bahsettiğimiz üzere sitenize link almanın çok fazla yolu vardır, hemen bunları sıralayalım:

 1. Tanıtım yazısı ile ücretli/ücretsiz makale içi reklam yani makaleden çıkılan backlink.
 2. Sosyal medya sitelerinde yapılan paylaşımlar ile elde edilen backlinkler. Genellikle YouTube, Facebook, Twitter‘dan alınan linkler yansımıyor ancak Reddit, Pinterest gibi sosyal medyadan yapılan paylaşımlardan elde edilen backlinkleri Search Console‘da görebilirsiniz.
 3. Forum tanıtımları ile web sitenizi tanıtırken, web sitenizin bağlantısını konu içerisinde yerleştirebilir ve forum backlink edinebilirsiniz.
 4. Footer backlink ile belli sitelerin footer bölümüne reklam verip, linkinizi yerleştirebilirsiniz. Bu oldukça etkili ve güçlü bir backlink çeşididir.
 5. EDU-GOV sitelerinden alınan backlinkler. EDU ve GOV backlink, bu sitelerin Google tarafından sağlanan oldukça otoriterliğinden dolayı bu sitelerden yapılabilecek herhangi bir link çıkışının, sizlere ekstra olumlu yansıması ile sonuçlanır.
 6. Dizin siteleri. Bildiğiniz üzere internet üzerinde birçok dizin ve hazır blog altyapıları bulunmaktadır. Bu dizin sitelerinde kategorilendirilerek siteler listelenmektedir. Listelerken de web sitelerine link çıkışı sağlamakta yani backlink vermektedir. Sizler de sitenizi dizin sitelerine ekleyerek backlink alabilir, sitenizin reklamını yapabilirsiniz.
 7. Blog siteleri. Hazır blog siteleri; Medium, WordPress gibi. Bu siteler üzerinde oluşturacağınız içeriklerden sitenizin reklamını yapabilirsiniz. Reklamınızı yaparken de link çıkışı yapabilirsiniz. Böylece organik link sahibi olabilirsiniz.
 8. Yorum yaparak backlink almak. Web sitelerinin içeriklerinin altına yorum yaparak reklam yapabilir, kendinize backlink alabilirsiniz. Web siteleri, içeriklerinin ya da sayfalarının altındaki yorumlar bölümünde bu şekilde yorum yapılmasına izin verdiği müddetçe bu şekilde backlink edinmenizde hiçbir sorun yoktur.
 9. Profil oluşturarak backlink almak. Çeşitli forum, sosyal medya vs. gibi sitelerin üyelik bilgileri isterken web sitesi bilgisi de istediğine şahit olmuş olabilirsiniz. Burada sizlerin de oluşturacağı profiller ile profilinize web sitenizin adresini ekleyip, profil backlink elde edebilirsiniz.

Backlink Nasıl Alınır?

Backlink’ten bahsettik, backlink çeşitlerinden de bahsettik peki backlink nasıl alabiliriz? Backlink’i kendiniz de çok kolay bir şekilde alabilirsiniz, backlink hizmeti sunan kişilerden de backlink alabilirsiniz. Aslına bakarsanız, backlink hizmeti sunan kişilerden herhangi bir şüpheniz yok ise o kişilerden hizmet almanız başlangıç aşamasında sizler için daha iyi olacaktır. En azından nasıl ve nereden almaları gerektiğini bildikleri için siteniz için iyi bir link çalışması sağlayabilirler. Bunun yanı sıra sektörünüz ile alakalı ya da genel olarak içerik üreten web siteleri üzerinden de backlink alabilirsiniz. Üst başlıkta bahsettiğimiz backlink türleriyle çalışma sağlayabilir, web sitenizi güçlü bir backlink ağı ile güçlendirebilirsiniz.

backlink ne işe yarar

Dizin siteleri üzerinden sitenizi alakalı kategoriye ekleyerek web sitenize backlink alabilirsiniz. Google üzerinde yapacağınız birkaç dakikalık araştırma sonucu karşınıza çıkan dizin sitelerine hemen üye olup, hatta bazılarında üye olmadan bile web sitenizi dizine ekleyebilirsiniz. Böylece web sitenizin hem reklamını yaparken hem de güzel bir backlink sahibi olabilirsiniz.

En etkili yöntem de içerik oluşturmaktır. Kaliteli bir içerik,kaynak olarak değerlendirilebilecek bir içerik oluşturursanız, sitenizin alıntı olarak kullanılmasını sağlayabilirsiniz. Web siteniz kaynak olarak kullanıldığı ve kaynak olarak eklendiği zaman backlink alırsınız. İnsanlar web sitenizi doğru kaynak olarak görüp, inceleyip, direkt alıntılayıp yeni bir içerik oluşturmaları halinde kaynak olarak sitenizi ekleyeceklerdir. Bu da sitenizin doğal ve masrafsız bir şekilde backlink sahibi olmasına yol açacaktır.

Rakiplerinizin hangi sitelerden link aldığını inceleyin. Rakibiniz eğer ücretsiz ve direkt olarak üye olup bir link sahibi olmuşsa siz de rakibiniz link aldığı yerden link alarak, link açığınızı kapatabilirsiniz. Tabi ki bunun için SEO araçlarına ihtiyacınız var. SEO araçları ile rakibinizi inceledikten sonra onun almış olduğu linklerden siz de alabiliyorsanız, bu fırsatı değerlendirebilirsiniz. Yorum backlink olabilir, profil backlink olabilir yani direkt alınabilen linkleri sizler de almalısınız.

Sitenize Gelen Backlinkleri Nasıl Kontrol Edebilirsiniz?

Öncelikle hızlı ve eksiksiz bir şekilde bunu SEO araçlarını kullanarak sağlayabilirsiniz. Backlinklerinizi kontrol etmeniz için önereceğimiz en etkili araç Ahrefs. Ahrefs üzerinden sitenize gelen backlinkleri neredeyse anlık olarak kontrol edebilirsiniz. Ahrefs’in botları oldukça hızlı ve sıklıkla çalışmaktadır. Bu nedenle herhangi bir backlink alımınızın ardından birkaç saat sonra sitenize gelen backlinkleri Ahrefs üzerinden gözlemleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra SEMrush üzerinden de backlinklerinizi görebilmeniz mümkündür ancak Ahrefs’i tekrardan önerdiğimizi bildirmek isterim.

SEO araçlarının yanı sıra direkt olarak Google Search Console aracılığıyla da backlinklerinizi gözlemleyebilirsiniz. Backlinkler, GSC’ye SEO araçlarına nazaran biraz daha geç yansımaktadır. Burada da Google’ın linki görmediğinden değil, belki de linkin kalıcılığını görme amacıyla biraz daha süre geçmesinden sonra buraya yansıttığını tahmin ediyoruz. Ancak tabi ki de kalıcı ya da 15-30 günden daha uzun süre var olan linklerin buraya yansıdığını görmek mümkündür.

seopix

SEOPix Dijital Pazarlama Ajansı 2018 yılından beri firmalara vip dijital pazarlama hizmetleri sunan bir ajanstır. SEO, Sosyal Medya ve Adwords alanında uzmanlar tarafından en güncel içerikleri sizlere sunuyoruz.

Yorum Yap

Yorum yazmak için buraya tıklayın