SEO

Siz de her geçen gün genişleyen dijital pazardaki müşteri potansiyelinizi rakiplerinize kaptırmak istemiyor ve markanızın hitap ettiği müşteri kitlesine uzun soluklu bir yatırım olan SEO ile ulaşmak istiyorsanız SEOPix yanınızda. Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu), internet sitesinin birçok teknik detay dikkate alınarak analiz edilmesi ve bu analizler esnasında yalnızca arama motoru botları değil kullanıcı deneyiminin de dikkate alınması sonrasında yapılan optimizasyon çalışmalarını kapsar

SEO Nedir, Nasıl Yapılır ?

İnternet” kavramının sosyal hayat içerisinde her geçen gün artışı ve yalnızca Z kuşağının değil Y kuşağı bireylerinin de özellikle Covid-19 ile birlikte dijital dünyaya neredeyse bütünüyle entegre olması, dijital pazarlamanın en önemli kanallarından biri olan SEO’nun zaten var olan önemini hiç şüphesiz çok daha dikkat çekici kılmıştır. SEO çalışmalarını en genel haliyle; internet sitelerinin kullanıcı ve arama motoru beklentilerini maksimum ölçüde karşılayacak hale getirilmesi olarak tanımlayabiliriz. Bu tanımdan da anlaşılacağı üzere SEO’da tek bir boyut değil, kullanıcı ve arama motoru (çoğu zaman Google) olmak üzere iki boyut vardır. Kullanıcı deneyimini (UX) SEO’dan bağımsız düşünmek büyük bir hata olacağı gibi, arama motoru botlarının temel teknik SEO beklentilerini gözden kaçırmak da SEO performansı üzerinde yavaşlatıcı bir etki yapacaktır. SEO’da nihai değerlendiricinin Google olması, doğrudan başarı kavramına belirgin soru işaretleri getirse de, doğru planlanan ve eksiksiz uygulanan SEO stratejilerinin büyük ölçüde başarılı olduğu yani internet sitesinin organik trafiğinde ve Google’da sıralama alan kelime sayısında artışlar görüldüğü aşikardır.

SEO (Search Engine Optimization); bir kişisel ya da kurumsal markaya ait internet sitesinin, arama motoru beklentileri karşılarken kullanıcı deneyiminden de ödün vermeyecek şekilde site içi ve dışı boyutlarında optimize edilmesidir.

Strateji oluşturulmasından aksiyonların uygulanmasına ve sonuçların takip edilmesine kadar hayli kapsamlı süreçlere sahip olan SEO, uzun soluklu bir çalışma alanıdır ve çoğu zaman markalar için dijital pazarlamanın en önemli kanalıdır.

SEO’yu diğer dijital pazarlama çalışmalarından ayıran nokta; doğru hamleler yapıldığı takdirde uzun yıllar boyunca performansını koruyan ve yapılan yatırımı oldukça kısa bir süre içerisinde geri döndürebilmesidir.

Türkiye’nin dönüşüm odaklı dijital pazarlama ajansı SEOPix’de markalarımızın SEO stratejilerini oluştururken sektörün tanımlanmasından hedef kitlenin belirlenmesine, potansiyel rakiplerimizin SEO stratejilerinde zayıf ve güçlü noktaların tespit edilmesinden (SWOT) olası fırsatlara kadar tüm detayları dikkate alıyor, oluşturduğumuz stratejiyi eksiksiz uygulayarak sıralama sonuçlarında fark yaratıyoruz.

Seo Kriterleri

İç SEO Nedir?

SEO sürecini en temel haliyle iç ve dış SEO olarak ikiye ayırmamız mümkündür ve adından da anlaşılabileceği gibi bu süreçlerden biri internet sitesinin içerisindeki teknik aksiyon ve düzenlemelerle ilgilenirken, bir diğeri de internet sitesinin marka bilinirliği, arama motorundaki otoritesi, sosyal medya linklemeleri ve diğer siteler ile arasındaki link akışıyla ilgilenir.

SEO’nun Türkçe karşılığının Arama Motoru Optimizasyonu olduğunu biliyoruz. Site içi SEO’da adı üzerinde anlaşılacağı üzere web sitesini arama motoruna özel olarak optimize etme manasına gelmektedir. Site içi SEO aksiyonlarımızda, site yapısını arama motorunun daha iyi algılayabilmesi için onun dinamiklerine özel olarak düzenlemekteyiz. Bu düzenlemeleri yaparken de kullanıcı deneyimini göz önünde bulundurarak uygulamakta ve kullanıcı deneyiminden ödün vermemekteyiz.

Site içi SEO’yu kısaca özetlemek gerekirse; site içerisinde teknik SEO hatalarının özel SEO araçları ile tespiti ve arama motoruna özel olarak sitenin teknik yapılandırılması sağlanmaktadır. Site içi SEO’da başlık, URL yapısı, site içi link inşası ve içerik düzenlemesi; site hızı, sunucu optimizasyonu, Google Search Console - Analytics - Google Tag Manager araçlarının kurulumu gibi aşamalar söz konusudur. Her web sitesinin kendi ihtiyaçları site analizi esnasında belirlenir ve çalışma esnasında uygulanır.

Arama Motoru Optimizasyonu hizmetinin amacı web sitesini arama motoruna uygun olarak optimize etmektir. Böylece arama motorunun sıralama kriterlerine uygun olan bir web sitesi ortaya çıkar ve hedeflenen anahtar kelimelerde yükselişler elde edilebilir. SEOPix olarak deneyimli kadromuz ile sitenizi en mümkün şekilde optimize ediyor, Google’da sitenizi yükseltmeyi vaat ediyoruz.

SEO’nun kritik aşamalarından en önemlisi de site içi SEO’dur. Site içi SEO tam olarak iyi optimize edilmezse, site dışarısından istediğiniz kadar müdahale yapın başarılı olma şansınız çok düşüktür. Buna örnek olarak site içi optimizasyonu kötü olan bir siteye site dışı SEO uygulandıktan sonra, site içi SEO uygularsanız sitenizin çok hızlı bir şekilde yükselebildiğine şahit olabilirsiniz. Bundan dolayı SEOPix olarak site içi SEO’ya çok önem göstermekteyiz. Site içi SEO ile alakalı detaylı bilgi için seopix.net/blog/site-ici-seo-nedir içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Dış SEO Nedir?

Site içi ve dışı çalışmaları birbirinden bağımsız görmek imkansızdır çünkü çoğu zaman Google, her ne kadar site içerisinde doğru aksiyonlar alınsa da otoriter olmayan sitelerin yaptığı optimizasyonları çok daha geç tarar ve bu durum da tahmin edilebileceği gibi arama sonuçlarına geç yansıma yani organik trafikte geciken artış ile sonuçlanır. SEO çalışmalarının temeli; kullanıcı deneyimi ve arama motoru botlarının beklentilerini tam anlamıyla karşılayan sayfalar oluşturmak ve site dışı SEO çalışmalarıyla bu sayfaları crawl edilebilir (taranabilir) hale getirmektir.

Dış SEO’ya sadece backlink gözüyle bakmamak gerekiyor. Web sitenizi paylaşan web sitelerinden gelen trafikler, sosyal medyada sizin kendi hesaplarınızdan yaptığınız ve kullanıcıların sizin sitenizi paylaşması ve bu paylaşımlar üzerinden trafik almanız da SEO’nuza “Dış SEO” olarak katkı sağlayacaktır. Bunların yanı sıra sitenize yönlendirilmiş olan bu backlinkler ve sitenize sosyal ağlar üzerinden gelen trafikler sayesinde sitenizde sürekli bir sirkülasyon olacağı için arama motorları da sürekli olarak sitenizi tarayacaktır ve site içerisinde yapacak olduğunuz değişikler hızlı bir şekilde arama motoruna yansıyacaktır. Sadece bunlarla da değil; aslına bakarsanız televizyona reklam vermek, sokaklarda reklam panolarına reklam vermek gibi pazarlama araçları marka bilinirliğinizin, Google’da markanızın aranma hacminin ve sitenize giren ziyaretçilerin de artacağını düşünürsek, bu seçenekleri de site dışı SEO kapsamında değerlendirebiliriz.

Kullanıcının mutlaka işine yarayacağını düşündüğümüz optimum sayfalara sahip olduğumuzu varsayalım. Bu sayfalar Google tarafından düzenli olarak taranarak dizine eklenmediği takdirde, bu optimizasyonun hiç şüphesiz sıralama sonuçlarına herhangi bir etkisi olmayacaktır. Dolayısıyla SEOPix’de SEO stratejisi oluştururken markalarımızın yalnızca site içi boyutundaki optimizasyonları değil marka bilinirliği, domain otoritesi vb. site dışı boyutundaki çalışmalarını da organize ediyor, bütünleşik yaklaşımımız ile SEO hizmetinde fark yaratıyoruz.

Doğru Strateji

SEO stratejimizi internet sitesinin rekabet ettiği sektör, potansiyel rakipler, hitap ettiği müşteri profili ve mevcut durumdaki performansını değerlendirerek detaycı ve analitik yaklaşımımız ile oluşturuyor, dijital pazarlama sürecindeki bütünleşik yaklaşımımız ile SEO’yu birçok farklı açıdan değerlendirerek yalnızca organik trafik değil marka bilinirliğine de katkı sağlıyoruz.

Hızlı Aksiyon

Site içinde ve dışında birçok farklı detayı dikkate alarak oluşturduğumuz SEO stratejimizi yazılım ekibiyle entegre bir şekilde mümkün olan en kısa zaman dilimi içerisinde takvimlendirerek uyguluyor, böylelikle arama motoru botlarına alınan aksiyonları anlamlandırması ve optimizasyon çalışmalarını sıralama sonuçlarına yansıtması adına zaman vererek fark yaratıyoruz.

Sürekli Takip

İnternet sitesinde geliştirilmesi gereken noktaların tümünü dikkate alarak oluşturan hedef odaklı stratejimizi eksiksiz takvimlendirmeyle uyguladıktan sonra arama motorunun temel ve yanal sorgularımızın sıralama sonuçlarında yarattığı etkiyi premium analiz araçlarımızla takip ediyor, sürekli gelişim ve değişim felsefemiz ile yakalanan pozitif ivmelenmeyi hızlandırıyoruz.

SEO'da başarıya nasıl ulaşıyoruz ?

SEO Süreci

Kurumsal ya da kişisel marka fark etmeksizin SEO hizmeti sunduğumuz tüm çözüm ortaklarımızda SEO stratejilerimizi detaycı, analitik ve titizlik kavramlarından ödün vermeden oluşturuyor, aksiyon planlarımızı eksiksiz bir şekilde uygulayarak arama motoru botlarına optimum sayfa yapılarımızı hızlıca ulaştırmayı başarıyor ve hedeflenen sıralama sonuçlarını elde etme yolunda kararlı adımlar atıyoruz..

Mevcut Durum Analizi

Markalarımız için SEO stratejisi oluşturmadan önce markamızın internet sitesinin mevcut durumda hangi kelime gruplarından gösterim ve trafik aldığını, hedef sayfalarındaki performans düzeyini, potansiyel rakiplerine kıyasla hedef trafiğin yüzde kaçını karşıladığını, sayfa yapıları içerisindeki teknik hataları vb. tüm detayları analiz ediyor, SEO çalışmalarına start vermeden önce yol haritamızı oluşturmak adına ihtiyacımız olan tüm verileri topluyoruz.

Hedef Kelime Analizi

Kişisel ya da kurumsal markamızın potansiyel müşterilerine erişebileceği hedef kelime gruplarını gerek sektör analizi, gerek potansiyel rakiplerin incelenmesi gerekse de doğrudan sektör içinden gelen yönlendirmeler ile belirliyor, böylelikle KPI (Anahtar Performans Göstergesi) olarak nitelendirebileceğimiz anahtar kelimeleri tespit ederek SEO stratejimizde başarı odağını bu sorgular haline getiriyoruz.

Rakip Analizi

SEO danışmanlığı verdiğimiz markamızın hitap ettiği potansiyel müşterilerle ilişkili rakiplerimizi henüz SEO çalışmalarının başındayken anahtar kelime bazlı bir şekilde tespit ediyor, rakiplerimize SWOT analizi uygulayarak yalnızca güçlü ve zayıf yönlerini değil, markamız için tehdit oluşturabilecek yönlerini ve potansiyel fırsatları da belirleyerek SEO stratejimizi birçok farklı site içi ve dışı detay dikkate alarak şekillendirmiş oluyoruz.

Sonuçların Raporlanması

Hedef kelime gruplarının belirlenmesi, personanın oluşturulması, mevcut durum analizi ve rakip analizi ile sektörün dinamiklerinin birleştirilmesi sonucunda ortaya çıkan SEO stratejimizi takvimlendirerek eksiksiz bir şekilde uyguladıktan sonra bu aksiyonların sıralama sonuçlarında yarattığı etkiyi, SEO görünürlüğünün genel ivmelenme durumunu ve planlanan yeni aksiyonlar ile beklenen performans değişimlerini aylık periyotlarda raporluyoruz.

SEO Blog İçerikleri

Backlink Nedir? Backlink Nasıl Alınır?

SEO ile ilgilenen biriyseniz Backlink kavramını oldukça duymuş olmalısınız. Peki, SEO tarafında doğru uygulandığında oldukça...

Domain Authority Nedir? (Domain Otoritesi) Nedir?

Domain otoritesi olarak adlandırılan aslında alan adınızın arama motorları gözünde aşağı yukarı değerini belirleyen bir puandır.

Dofollow ve Nofollow Nedir? Ne Demek?

“Dofollow ve Nofollow nedir?” sorusu SEO’ya ilgi duyan herkesin karşılaştığı ve hiçbir bilgisi yok ise gerçekten ilgi duyduğu bir sorudur.

Yapılandırılmış Veri (Structured Data) Nedir?

İngilizce Structured Data olarak karşınıza çıkacak olan bu kavram, Structure yani yapı kelimesinin -mış eki almış halidir.

SEO'da Hangi Araçları Kullanıyoruz ?
SEO Stratejimizi Oluştururken ve Sonuçları Takip Ederken Kullandığımız Araçlar
SEO'da Yanıtını Merak Edilen Sorular

SEO danışmanlığına dair yanıtını merak ettiğiniz soruları sizin için derledik..

Dijital pazarlama oldukça geniş bir çalışma alanıdır ve SEO bu çalışma alanının en önemli parçalarından biri olmakla birlikte tek başına çoğu zaman yeterli değildir. SEO’nun dijital pazarlama sürecindeki etkisini belirleyen temel nokta; kişisel ya da kurumsal markanın hedefleri ve hizmet sunduğu ya da ürün sattığı sektör yer alır.

Örneğin; bir güzellik merkezi için dijital pazarlama stratejisinin ağırlığını sosyal medya kampanyaları oluştururken, bir hukuk bürosu için reklam yasağı da olduğundan dolayı dijital pazarlama sürecinin neredeyse bütünün SEO şekillendirir. Dolayısıyla SEO hizmetine dijital pazarlamanın değerli bir alanı olarak yaklaşılmalı fakat tüm pazarlama stratejileri SEO odaklı organize edilmemelidir.

SEO sürecine baktığımızda; ilk incelemelerin yapılması, stratejinin oluşturulması, aksiyonların alınması ve Google’ın bu aksiyonları anlamlandırması olarak dört adımdan bahsedebiliriz. SEO ajansı olarak bu süreç içerisinde üzerimize düşen stratejinin oluşturulması ve aksiyon planının hazırlanarak uygulanması adımlarını eksiksiz bir şekilde yerine getirerek süreçle ilgili tüm detayları aylık periyotlarda raporlayacağımızı garanti ediyor fakat nihai değerlendirmeyi Google’ın yapacağını hatırlatarak birinci sıra ya da kelime garantisi vermiyoruz.

İnternet sitesinin teknik boyutunu ilgilendiren aksiyonların alınma hızı ve başarısı, kullanıcı deneyimi boyutunda yapılan düzenlemelerin arama motoru botları tarafından algılanarak SERP’e işlenmesi vb. süreçler göz önünde bulundurulduğunda, SEO’da kelime ve birinci sıra garantisi vermenin sağlıklı bir değerlendirme olmadığı daha net görülecektir.

SEO sürecinde danışmanlık fiyatlarıyla ilgili standart bir yaklaşımdan söz etmek mümkün değildir çünkü her markanın ihtiyaç duyduğu strateji ve uygulama alanı değişkenlik gösterir. Dolayısıyla SEO fiyatlarını belirlerken markanın mevcut internet sitesinin teknik boyuttaki durumu, aksiyonların alınması esnasında izlenecek yol ve teknik ekibin olası etkisi, sektördeki rekabet ve yanal çalışmaları alanları gibi birçok detay göz önünde bulundurulur. Siz de Türkiye’nin dönüş odaklı dijital pazarlama ajansı SEOPix’den hemen teklif almak istiyorsanız tek yapmanız gereken iletişim bilgilerinizi tarafımıza iletmek !

SEO hizmetinde fiyatlandırmada olduğu gibi çalışma süresinde de standart ifadeler kullanılmamalı ve SEO’nun uzun soluklu bir strateji olduğu ve arama motorundan alınan reaksiyonlara bağlı sürekli olarak takip ve revizyon gerektirdiği unutulmamalıdır. Bu açıdan baktığımızda; SEO hizmetinde internet sitesinin mevcut durumu, hedefler ve değişkenliklere bağlı olarak bir süre belirlendiğini ve bu sürenin de bizim bakış açımızla en az 12 ay olması gerektiğini ifade edebiliriz.

SEOPix olarak çalışma sistematiğimiz ve şeffaflık yaklaşımımızın doğal bir gerekliliği olarak SEO stratejimizi, aksiyon planımızı ve alınan aksiyonların internet sitesinin organik performansında yarattığı ve yaratacağı olası değişimleri aylık olarak raporluyor, detaycı ve titiz bir şekilde oluşturulan raporların sunumunu yine aylık toplantılarda yapıyoruz.

Google’ın son yıllarda kademeli olarak UX (User Experience - Kullanıcı Deneyimi) kavramını ön plana alması ve buna bağlı olarak internet sitelerinin gerek ön gerekse de arka planda birçok teknik geliştirmeye ihtiyaç duyması, SEO sürecinin yazılım ekibi ile entegre olarak yürütülmesine zemin hazırlamıştır.

SEOPix olarak danışmanlık verdiğimiz markalarımızın yazılım ekipleriyle tam anlamıyla bütünleşik bir süreç yönetimi sağlayabilmek ve planlanan aksiyonları mümkün olan en kısa sürede alabilmek adına kurumsal iletişim sistemleri kullanıyor, yazılım ekibi bulundurmayan markalarımız içinse outsource yazılım ekipleriyle tüm SEO sürecini eksiksiz bir şekilde uyguluyoruz.

SEO’yu en genel haliyle OnPage (Site İçi) ve OffPage (Site Dışı) SEO olarak ikiye ayırabiliriz. Kullanılan araçlar da SEO’nun hangi boyutundan işlem yapılacağına bağlı olarak değişir. Örneğin; iç SEO çalışmalarıyla ilgili süreçlerde ağırlıklı olarak Screaming Frog ya da DeepCrawl kullanılırken, dış SEO süreçlerinde ise Ahrefs ve Semrush kullanılır. Elbette Google’ın doğrudan veri sağladığı Google Search Console ve Google Analytics SEO süreçlerinin bütününde aktif olarak kullanılan araçlardır.

Google kullanıcının arama niyetini (Search Intent) kavramak ve bu niyeti mümkün olduğunca hızlı bir şekilde karşılamak adına sürekli algoritma güncellemeleri yapar. Nitekim son yıllarda dijital pazarlamadan en sık karşılaşılan söylemlerin başında “içerik kraldır ya da SEO uyumlu içerik her şeydir” gelir. Bir içeriğin yalnızca SEO’nun teknik boyuttaki metriklerini (Heading kullanımı, ilişkisel konulara geçiş yapılabilecek iç link noktalarına sahip olması vs.) karşılaması Google için artık yeterli değildir ve SEO uyumlu içeriği de bu doğrultuda yaklaşarak aslında yalnızca arama motorunun değil kullanıcının arama niyeti ve beklentilerini de tam anlamıyla karşılayan kurgular olduğunu söylemek mümkündür.

SEOPix’de SEO stratejisi içerisinde ihtiyaç duyduğumuz metin alanlarını markanın yer aldığı hizmet sektörünü ya da satışını yaptığı ürünü tam anlamıyla kavrayarak sürece kullanıcı gözünden de bakabilen içerik pazarlamasında uzmanlaşmış takım arkadaşlarımız ile üretiyor, böylelikle daha ilk adımda tüm kurguyu bütüncül SEO çalışmalarımıza entegre etmiş oluyoruz.

Organik trafik, internet sitesini ziyaret eden kullanıcının bu ziyareti arama motoru aracılığıyla gerçekleştirdiğini ifade eder. SEO da arama motoru optimizasyonu olduğundan dolayı SEO çalışmalarındaki başarı ile organik trafik yani ziyaretçi arasındaki ilişki doğru orantılıdır. Organik trafiği bu denli önemli kılan, markanın hitap ettiği potansiyel müşteri kitlesine birçok farklı kelime grubunda kendini göstererek marka bilinirliğini arttırması ve hizmet ya da ürün kanalında iş hacmini genişletmesidir.

İnternet sitelerinin pazarlama sürecindeki payının her geçen gün artması hiç şüphesiz SEO’ya olan ihtiyacı da paralelinde artırır ve bu durum sektörün de genişleyerek irili ufaklı birçok SEO ajansının hizmet vermeye başlamasına zemin hazırlar.

SEO’nun uzun soluklu bir çalışma olması ve alınan aksiyonların arama motoru sonuçlarına en azından 3-4 aylık bir zaman dilimi içerisinde yansıması, kişisel ya da kurumsal markaların SEO ajansı seçerken yaptıkları yanlış tercihi erken dönemde görememeleri ve böylelikle yalnızca maddi bir kayba değil markanın dijital dünyada görünür hale gelmesi için ihtiyaç duyulan zamanı da kaybetmesine neden olur. Dolayısıyla doğru SEO ajansını tercih etmek, dijital pazarlama çalışmalarının bütünü adına her anlamda oldukça önemli bir adımdır.

İşini profesyonel bir şekilde yapan SEO ajansları; strateji üreteceği internet sitesini detaylarıyla inceler, bu incelemelerini teknik bilgi birikimleriyle harmanlayarak kapsamlı bir şekilde raporlar, sektör analizini de incelemelerine dahil ederek sürecin maddi boyutunu şekillendirir ve tüm bunları daha ilk adımda müşteriyle paylaşarak “şeffaflık ve çözüm odaklı” yaklaşımından ödün vermez. Yine bir SEO ajansının başarıya dönük verdiği sinyallerin başında aksiyon planlarına ne ölçüde bağlı kaldığı gelir. Aksiyonların adım adım nasıl ve ne zaman uygulandığını takip etmek adına profesyonel SEO ajansları aylık raporlar paylaşır ve bu raporları toplantılar ile müşterilerine detaylı bir şekilde sunar.

21. yy ile birlikte başlayan dijital dönüşüm hiç şüphesiz Covid-19 pandemisi ile hayli ivme kazandı ve işletmeler için “dijital pazarlama” olmazsa olmaz çalışma alanlarından biri haline geldi. Markaların dijital dünyada görünürlüğünü artırabilmek adına en sık başvurduğu yöntemlerden biri olan SEO, hizmet sunduğu potansiyel müşteri kitlesine ulaşmak ya da üretimi yaptığı ürünü nihai tüketicinin satın almasını sağlamak isteyenler için ideal çalışma alanlarından biri olması açısından hayli önemlidir. SEO’yu bu denli önemli kılan bir diğer nokta da; her ne kadar uzun soluklu bir yatırım olsa da doğru temeller üzerine inşa edildiği takdirde bu uzun soluklu yatırımı kısa bir zaman dilimi içerisinde karşılayarak yıllar boyunca temposunu koruyarak getiri sağlamaya devam etmesidir. Dolayısıyla SEO’nun markaların neredeyse tümü için gerekli bir dijital pazarlama alanı olduğunun altını rahatlıkla çizebiliriz.

Arama motorlarının temel amacı, herhangi bir kelime ya da kelime grubunu search eden kullanıya, ilgili arama niyetindeki sonuçları en hızlı ve doğru şekilde göstererek kullanıcının ihtiyaçlarını eksiksiz bir şekilde karşılayabilmektir. Bu ihtiyaç, günlük hayatta kullanılması planan bir spor ayakkabı olabileceği gibi, yoğun iş temposunu sonrasında rahatlamak amacıyla aranan bir cilt bakımı olabilir.

Arama motorunda yapılan search’lerin tümünün ortak noktası, bir ihtiyaca yönelik olmasıdır ve internet sitelerinin de kullanıcı ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik alanlar olduğu düşünülürse, arama motoru optimizasyonu (SEO) ile kullanıcı beklentileri arasındaki ilişki net bir şekilde ortaya çıkacaktır. Bir internet sitesinin arama motoru odaklı optimize edilmesi yalnızca teknik boyuttaki aksiyonları değil, kullanıcı deneyimi boyutundaki geliştirmeleri yani web sitesi ergonomisini de kapsar.

Google’ın temel yaklaşımı; kullanıcıyı ihtiyaç duyduğu bilgi, hizmet ya da ürüne mümkün olan en kısa sürede ve en doğru şekilde ulaştıran internet sitelerine sıralama sonuçlarında yer vermek olarak tanımlanabilir. İnternet sitesinin hızlı bir şekilde açılması, kullanıcının satın alacağı ürünün tüm özelliklerine erişebilmesi, fiyatlandırmayla ilgili detayları ve ürünün fotoğraflarını sorunsuz bir şekilde görebilmesi, ürünü dilediği anda ve isteyerek sepete eklemesi ya da sepetten çıkarması vb. kısaca sayfa içerisindeki tüm aksiyonları sorunsuz ve basit bir şekilde gerçekleştirebilmesi kullanıcı deneyimi kavramına işaret eder ve bu kavram SEO sürecinde olmazsa olmaz çalışma alanlarından biridir.

SEO stratejisinin oluşturulması aşamasında internet sitesinin mevcut durumu tüm detaylarıyla analiz edilir ve yanlış temellere inşa edilen bir SEO çalışmasının etkileri daha ilk adımda premium analiz araçları yardımıyla tespit edilerek bu durumun ortadan kaldırılması adına acil durum planı oluşturulur. Örneğin; internet sitenize yer aldığı sektörle hiçbir ilişkisi olmayan, Google’ın değer verdiği yapıdan hayli uzak ve düşük otoriteli birçok alandan referans linkler alındığını (backlink) düşünelim. Bu linklerin yarardan çok zarar getireceği aşikardır ve bir an dahi kaybetmeden Google’a “bu linkler bana ait değil” dememiz yani disavow işlemlerine başlamamız gerekir. Elbette negatif seo ve spam site dışı SEO çalışmaları ile sınırlı değildir. Site içerisinde de arama motoru botlarını ve kullanıcıyı yanıltacak bir yapının olması muhtemeldir. Bu yapı da SEOPix’in markaları için oluşturduğu SEO aksiyon planı içerisinde birincil öncelikle yer alır ve vakit kaybedilmeden site içerisinde gerekli değişimler yapılara spam durumunun önlenmesi sağlanır.

Backlink; bir internet sitesinin, bir görsel, kelime ya da geniş bir metin aracılığıyla farklı bir internet sitesini refere etmesi yani hem arama motoru botlarını hem de kullanıcıyı o internet sitesine yönlendirmesi olarak tanımlanabilir.

Dijital dünyanın en çok tartışılan çalışma alanlarından biri olan backlink, etki derecesi sektörel bazda değişkenlik gösterse de hiç şüphesiz yapılan çalışmalardan aldığımız verilere baktığımızda hala SEO’nun önemli metriklerinden biridir. Bu durumu, toplumda sosyal statüsü ve güvenilirliği ile saygı gören bir bireyin, yer aldığı platformlarda sizi referans etmesi olarak düşünebilirsiniz.

Backlink çalışmaları SEO içerisinde oldukça faydalı olmasının yanında doğru kullanılmadığı takdirde spam gibi büyük zararlara da yol açabilir. Backlinkde dikkat edilmesi ve asla ödün verilmemesi gereken iki kavram; “otorite ve ilişkisellik” olarak açıklanabilir.

SEOPix’de markalarımızın backlink çalışmalarını organize ederken portföyümüzde yer alan otoriter siteler içerisinden ilişkisellik kavramından ödün vermiyoruz. Örneğin; Ogan Optik markamız “kadın güneş gözlükleri” kategorisi için kadınların yer aldığı platformları backlink takvimimize dahil ederken, Uzman Akustik markamız için mühendislik ve mimarlık platformlarını tercih ediyoruz.

SEO’da planlanan aksiyonlar site içi ve site dışı her boyutta eksiksiz bir şekilde uygulandığı takdirde sektördeki rekabete bağlı olarak değişkenlik gösterse de çoğu zaman sonuçlar 3-4 aylık periyot içerisinde kendini belli etmeye başlar. Tabi burada kesin ifadeler kullanmak mümkün değildir çünkü nihai değerlendirici Google’dır. SEO ajansı olarak bizim yapabileceğimiz; detaycı bir analitik yaklaşımla SEO stratejisini oluşturmak ve bu stratejiyi eksiksiz bir şekilde uygulamaktır. Nitekim Google da çoğu zaman yapılan optimizasyonları anlamlandırarak arama sonuçlarında markalarımızın çok daha görünür bir noktaya taşınmasını sağlar ve SEOPix’in farkı işte tam bu noktalarda ortaya çıkar.
Teklif Al