SEO Blogu

SEO Uyumlu Makale Nasıl Olmalı?

SEO uyumlu makaleler, Google ve diğer arama motorlarının bazı kriterleri doğrultusunda SERP (arama sonuçları sayfası) sonucunda iyi bir konumda yer alır. Eğer makale bu kriterlere uygun değil ise sayfanız geri sayfalara düşer.

Dijital dünyada başarılı bir konumda olmanızı ve olumlu geri dönüşler almanızı sağlayacak olan SEO çalışmasında içerik, çalışmanın bütününe etki edebilir. Makalelerde SEO açısından dikkat edilmesi gereken iç ve dış SEO etkileri bulunur. İçeriğin özgün olması, anahtar kelime kullanımı veya kullanıcıya yönelik olması dışında makalenin URL yapısı, backlink çalışması ve görsel optimizasyonlarının da SEO uyumlu olması gerekmektedir. Çok geniş bir açıdan ele alınacak SEO uyumlu makale için elbette SEO alanında bilgili içerik yazarlarıyla çalışmanız başarılı bir ivme yakalamanızı sağlayacaktır. 

SEO Uyumlu İçeriklerin Önemi

İçerik kısmında SEO kriterleri çok farklı aşamalarda gerekir. Makalenizin tam anlamıyla SEO uyumlu olması için öncelikle yazının konusuna dair çok iyi bir araştırma yapmanız gerekir. Özgün ve doğru içerikler böylelikle elde edilebilir. Konuya dair en çok aratılan anahtar kelimelerin doğru oranda makale içerisinde geçmesi de arama motorlarında sizi ilk sayfalara taşır.

SEO Uyumu İçerik
Seo uyumlu İçerik

Bu durumun tam tersi yönünden bakacak olursak, içerik konunuz iyi ancak özgün değil, anahtar kelime kullanımı yanlış veya doğru miktarda yapılmadı. Arama motorları analiz işlemlerinde bunu saptadığı takdirde sitenize olumsuz puan verecek, aramalarda çok geri sayfalara düşeceksinizdir. Kısacası, çalışmalarınızda SEO uyumlu makaleyi bir bütün olarak görmeniz ve öncelikle özgün bir içeriği hedeflemeniz gerekir. 

SEO Uyumlu Makale Hazırlamanın Püf Noktaları

Hazırlanan SEO uyumlu makaleler, web siteniz için önemli avantajlar sunar. Rakipleriniz arasında öne çıkmanızı sağlayacak SEO uyumlu makale için dikkat etmeniz gereken bazı püf noktaları şunlardır;

SEO Uyumlu İçerik Oluşturmanın Püf Noktaları
SEO Uyumlu İçerik Oluşturmanın Püf Noktaları

1.Kaliteli İçerik

Yazdığınız içeriklerin sıralamaya girmesi ve çok sayıda kullanıcıya ulaşması için SEO uyumlu yazılması önemlidir. SEO uyumlu makalenin sahip olması gereken özellikler arasında;

 • Yazım ve imla kurallarına dikkat edilmeli
 • Giriş-gelişme-sonuç tarzı bir anlam bütünlüğü sağlanmalı
 • İçeriğin uzunluğuna bağlı olarak anahtar kelime kullanılmalı
 • Uzun içerikler her zaman verimli olmayabilir. Tekrara düşen kelime ve cümle gruplarından kaçınırken, benzersiz ve özgün içerik oluşturmak hedef alınmalı.
 • Kısa ve akıcı cümleler kurarken konuya uyumlu bir içerik oluşturulmalıdır.

2.İçerik Uzunluğu

İçerik hazırlarken, kullanılan kelime sayısının ne kadar olması gerektiği oldukça merak edilmekte. SEO uyumlu makale hazırlarken içerik uzunluğunun minimum 350-500 bandında olması gerekmekte. Elbette kendinizi bu rakamlar arasında sınırlamanız doğru olmaz. Google için uzun içerikler daha dikkat çekici olduğundan minimum kelime aralığının 2-3 katı içerik uzunluğu da siteniz için verimli olacaktır.

3.Uyumlu ve Etkili Başlıklar

Oluşturduğunuz içerikte, paragraflardan ziyade kullanıcının ilk okuduğu ve dikkat ettiği noktalar elbette başlıklar olmaktadır. Bu sebeple başlık kullanımına dikkat edilmeli ve konuya uygun, anahtar kelimeler içeren, dikkat çekici başlıklara yer verilmelidir. Ayrıca alt başlık oluştururken konu bütünlüğüne dikkat edilmeli, girişten sonuca doğru bir hiyerarşi yer almalıdır. İçeriğin devamı için merak uyandıran ve kullanıcıların içerikte kalmasını sağlayan başlıklar oluşturulmalıdır.

4.Kullanıcı Deneyimi

Anahtar kelime kullanımı SEO’da önemli bir yer tutar. Ancak bunun da bir ölçüsü vardır. Kullanıcı gözünden bakacak olursanız, okuduğunuz makalede birbiri ardında yinelenen anahtar kelimeler, cümleler okumayı zor hale getirecektir. Aynı şekilde başlık-konu uyumsuzluğu, görsellerle desteklenmeme, kurgu düzeninin karışık, site hızı olması gibi birçok etken kullanıcı deneyimi (UX) için olumlu/olumsuz etkiler yaratır.

5.Anahtar Kelime Analizi

Seo uyumlu makale yazmak için ilk olarak anahtar kelime analizi yapılması gerekir. Çünkü web sitesi için yazılan bir makalede anahtar kelime olmaması veya yanlış kullanılması seo açısından zararlı olacaktır. Anahtar kelime analizi için kullanılan ücretsiz ve ücretli araçlar bulunmaktadır. Günümüzde anahtar kelimesi çalışması için kullanılan ücretsiz araçlar:

 • Google önerileri
 • Keywordtool aracı
 • Google anahtar kelime planlayıcı
 • Google otomatik tamamlama 

Ücretsiz bir şekilde anahtar kelime çalışması yapmak için Google büyük oranda sizlere yardım edecektir. Ayrıca Ahrefs ve Semrush gibi ücretli araçlar üzerinden web sitenize ait anahtar kelime öbeklerini belirleyebilirsiniz.

Dikkatinizi Çekebilir >>  Anahtar Kelime Grubu Nedir?

 1. Görsel Kullanımı

Seo uyumlu makale yazmanın altın kurallardan biri de görsel kullanımıdır. Öyle ki içerikteki paragraf aralarına yerleştirilen eğlenceli veya açıklayıcı görseller makalenizi zengin bir hale getirecektir. Görsel kullanımının yanında gif, slayt gösterisi, infografik ve cinemagraph resimler de kullanılabilir. Yüksek çözünürlüklü ve kaliteli görseller SEO uyumlu makale oluşturmanızı yardımcı olacaktır. Fakat çözünürlüğün yanında görsel boyutunun optimum düzeyde olması oldukça önemlidir.

 1. Önemli Noktalara Dikkat Çekmek

Google arama botu web sitenizdeki içerikleri detaylı bir şekilde tarayarak okur. Bu sebeple içeriklerde anahtar kelimeleri bold, renkli veya italic yapmak website ziyaretçilerinin dikkatini çekecektir. F tipi okuyucular için bu farklılıkları yapmak web sitenizin açısından yararlı olacaktır. Fakat dikkat çekmek isterken spama düşmemek gerekir. Yani çok fazla bold kelime veya italic kelime kullanmak SEO açısından zararlıdır. 

 1. URL Yapısı

Seo uyumlu makale hazırlamak için seçecek olduğumuz heading (H1) başlık etiketinin de url yapısı ile aynı anahtar kelimesine sahip olması gerekiyor. Seo uyumlu aksiyonlarımızı sağlamak adına 75 karakteri geçmeden seo uyumlu içeriklerde seo uyumlu URL yapılarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Url Yapısında dikkat edilmesi gerekenlere baktığımızda ise ;

 • Büyük harf kullanılmaması
 • Türkçe karakter kullanılmamalı
 • Alt tire kullanılmamalı

Bu özellikler doğrultusunda Seo uyumlu makale içeriği oluşturulabilir.

Tavsiye İçerik : URL Nedir?

 1. Görsel Alt Etiketlemeler 

Seo uyumlu makale hazırlarken bir dikkat etmemiz gereken bir diğer özellik tabiki de Görsel alt etiketleme özelliğidir. Bu özellik ile web adresinizin pagespeed, gibi alanlarda site hız otoritesini artırabilirsiniz.  Görsel alt etiketlemelerde dikkat edilmesi gerekenlere baktığımızda ise ;

 • Her veriyi sayfa hızına indekslemek ve daha hızlı açılmasını sağlamak için web sitemize eklenen resimleri optimize edilmesi gerekiyor.
 • Resim ekleme işlemi için indirme işlemi ile beraber görsel dosyasını açarak türkçe karakter kullanmadan dosya adını oluşturmak gerekiyor. 

Görsel Alt Etiketleme Nasıl Yapılır ?

Görsel alt etiketleme işlemlerini yapmak için ilk olarak wordpress üzerinden görsel nasıl ekleneceğini sizlerle paylaşalım. ilk olarak WordPress panel bilgilerine giriş yaptıktan sonra yeni yazı ekle kısmına gelelim. 

Buradan hemen :

 • Ortam ekle butonuna tıklayarak görsel ekleme işlemimizi tamamlayabiliriz. 
 • Ortam ekle butonu ile beraber örnekteki resim gibi dosyanızı yükleyebilirsiniz.
 • Düzenleme işlemi ile beraber alt içerik ve alt metin kısmını doldurabilirsiniz.
 1. İç Linkleme 

Seo uyumlu makale işlemlerinde mutlaka paragraflardan site içerisindeki başka bir konuya iç linkleme yapabilirsiniz. Çünkü iç linkleme ile beraber Okuyucunun dikkatini çekebilecek maddelemeler ile beraber başka bir makaleye geçiş yapabilirsiniz. Böylece site içerisindeki iç linkleme ile doğal yönde sitenizin trafik almanızı da sağlayabilirsiniz.

SEO Uyumlu Makale Kontrolü

Hazırlanan makalelerin SEO uyumlu olması, Google aranması için oldukça önemlidir. Peki hazırlanan makalenin SEO uyumlu olup olmadığını nasıl anlarsınız? SEO uyumunda dikkat edilen en önemli özelliklerden özgünlük ve anahtar kelime kullanımı için iki test uygulayarak bu kriterleri kontrol edebilirsiniz. 

Kopya içerik testi ile, içeriğin benzersizlik oranını görüntüleyebilir, benzer kısımları özgün şekilde değiştirerek içeriğinizi SEO uyumlu hale getirebilirsiniz. Bunun dışında ortalama 600 kelimelik bir makalede 3-10 arası anahtar kelime kullanımı uygun kabul edildiğinden bu kelimelerin oranını kontrol ederek SEO uyumunu sağlayabilirsiniz.

seopix

SEOPix Dijital Pazarlama Ajansı 2018 yılından beri firmalara vip dijital pazarlama hizmetleri sunan bir ajanstır. SEO, Sosyal Medya ve Adwords alanında uzmanlar tarafından en güncel içerikleri sizlere sunuyoruz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu