İdeasoft SEO

E-ticaret sektörünün en fazla tercih edilen altyapıları arasında yer alan İdeasoft, birçok SEO metriğini aktif bir şekilde kullanma imkanı sağlamaktadır. Projelerin efektif bir şekilde kullanılması ve hızlı sonuç alınması için İdeasoft SEO ayarları son derece önemlidir. Peki İdeasoft SEO nedir? İdeasoft SEO nasıl yapılır? Günümüzde sıkça soruların bu soruların cevabı için İdeasoft SEO rehberimizi inceleyebilirsiniz.

İdeasoft SEO Nedir?

Kullanıcı deneyiminin ön planda olduğu ve hazır olarak kullanılabilen İdeasoft, e-ticaret ile ilgilenen kullanıcılara altyapı desteği veren bir firmadır. Öyle ki İdeasoft, e-ticaret altyapıları arasında en sade arayüze sahip olması ve menü kullanımının kolay olması ile oldukça fazla tercih edilmektedir. Özellikle toplu olarak düzenleme seçeneği olması ile kısa sürede revize işlemleri yapılabilmektedir.

Kategori ve ürün sayısı fazla olan e-ticaret sitelerinde İdeasoft altyapısı sayesinde tek bir işlem ile meta title, meta description alanları düzenlenmektedir. Normal şartlar altında zor olan bu işlemler hazır fonksiyon işlemleri ile birlikte anında gerçekleştirilmektedir. Bu noktada İdeasoft SEO metriklerinin oldukça kullanışlı ve pratik bir yapıya sahip olduğunu söylemek mümkündür.

İdeasoft SEO Ayarları Nasıl Yapılır? [ 2022 ]

İdeasoft 2022 yılı ile birlikte yeni bir paneli kullanıcılarına sunmuştur. Ancak eski panel de aktif olarak sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır. Kullanıcılar istedikleri panel üzerinden SEO işlemlerini gerçekleştirebilir. Peki İdeasoft SEO ayarları nasıl yapılır?

1- Anasayfa SEO Meta Etiketi Ayarları

İdeasoft SEO çalışması için öncelik genellikle anasayfa meta etiketlerine verilmelidir. Çünkü google arama motorunun ilk olarak baktığı nokta anasayfa başlığı ve anasayfa açıklamasıdır. Bu bağlamda ana sayfa meta title ve meta description alanları SEO uyumlu olacak şekilde doldurulmalıdır. Özellikle ana sayfa meta title bölümü rakip siteler incelenerek en doğru ve etkileyici şekilde girilmelidir.

Genel Ayarlar > SEO Ayarları > Anasayfa

Anasayfa SEO Meta Etiketi Ayarları

2. Toplu Kategori Meta Güncellemeleri

İdeasoft e-ticaret altyapısında iki farklı şekilde kategori meta title ve meta description bölümü düzenlemesi yapılmaktadır. Toplu olarak düzenleme yapılabildiği gibi kategoriye özel olarak da meta etiket alanlarında düzenleme işlemi yapılabilir. Toplu olarak güncelleme yaparken ‘’ kategori başlığı, marka ismi, kategori açıklaması’’ gibi farklı etiketler otomatik olarak eklenmektedir.

Genel Ayarlar > SEO Ayarları > Kategori Sayfası

Toplu Kategori Meta Güncellemeleri

3. Kategoriye Özel Meta Description

Kategoriler için Meta Title (başlık), Meta Description ( Açıklama) ve Keywords ( Anahtar Kelime) alanlarını ‘’ kategoriler’’ sekmesine giriş yaparak doldurabilirsiniz. ‘’ Kategori’’ sekmesine erişmek için ‘’ Katalog’’ sekmesine tıklayabilirsiniz. Her kategoriye özel olarak meta title ve meta açıklama girmek için seçmek istediğiniz kategorinin isminin üzerine bir tık yapmalısınız. Açılan sayfanın en alt bölümünde ‘’ SEO BİLGİLERİ’’ bölümü yer alacaktır. Bu bölümün sağ üst tarafında yer alan ‘’düzenle’’ seçeneğine tıklayarak etiket başlığı ve açıklama alanlarında düzenlemeler yapabilirsiniz.

Katalog > Kategoriler > Kategori Adı > SEO BİLGİLERİ

’Düzenle’’ sekmesine tıkladıktan sonra açılan sayfada etiket başlığı ve açıklama bölümlerini doldurarak kategoriler için İdeasoft SEO ayarlarını düzenleyebilirsiniz.

Kategoriye Özel Meta Description

4. Kategori İçerik Sayfası Yazısı

Google aramalarında üst sıralara çıkabilmek için kategori içerik yazıları son derece önemlidir. Kullanıcı araştırmalarına göre belirlenen başlıklar ve anahtar kelime analizleri ile birlikte ortaya çıkan içerikleri İdeasoft paneli üzerinden e-ticaret sitenize entegre edebilirsiniz. İçeriği eklerken iç link yapılması, H etiketleri, anahtar kelimelerin bold yapılması gibi işlemler İdeasoft panelinde kolaylıkla yapılmaktadır. Böylelikle arama motorları, içeriğinizin amacını ve kime hitap etmesi gerektiğini en iyi şekilde anlamlandıracaktır.

İdeasoft SEO çalışmalarında kategori içerikleri için iki farklı yazı ekleme yöntemi bulunmaktadır. HTML şekilde ekleme ve düzenlemeler yapabildiğiniz gibi doğrudan içerik ekleme işlemlerini de gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemler tamamen manuel bir şekilde yapılmaktadır. İdeasoft e-ticaret altyapısı içerisinde kategori içerikleri eklemek için herhangi bir otomatik sistem bulunmamaktadır.

Not : Kategori içerikleri ‘’ Alt İçerik ‘’ ve ‘’ Üst İçerik’’ olarak ikiye ayrılmaktadır. Burada üst içerik sayfanın üst kısmını ifade ederken, alt içerik ise footer alanına yakın olan sayfanın alt bölümünü ifade etmektedir. Genellikle ‘’ H1 ‘’ etiketi üst içeriğe eklenir ve geri kalan içeriğin tümü alt içerik bölümüne eklenir.

Katalog > Kategoriler > Kategori Adı > Alt İçerik Bilgisi - Üst İçerik Bilgisi

Üst ve alt içerik alanları birbirleri ile aynı yapıya sahiptir. Bundan dolayı kategori yazısı eklerken site içerisinde içeriğin yeri kontrol edilmelidir.

Kategori İçerik Sayfası Yazısı

5. Kategoriye Özel URL Uygulama

İdeasoft içerisinde kategori URL yapıları özel olarak düzenlenebilir. Kategori URL yapısı genellikle kategorinin ismine bağlı olarak otomatik girilmektedir. Fakat yine de kullanıcılar URL yapılarını istekleri doğrultusunda revize edebilirler.

Not : Kategori URL yapısı değiştirildikten sonra kesinlikle 301 işlemi yapılmalıdır. Çünkü eski url direkt olarak 404 hatası verecektir.

Katalog > Kategoriler > Kategori Adı > Kategori Uzantısı

Kategoriye Özel URL Uygulama

6. Toplu Ürün SEO Meta Güncellemeleri

Tek bir işlem ile birlikte mağazanızda bulunan tüm ürünlere başlık (meta title), açıklama (meta description) ve anahtar kelime (keywords) girişi yapabilirsiniz. Böylelikle bütün ürünlerin meta etiketlerini tek bir fonksiyon ile SEO uyumlu olacak şekilde doldurabilirsiniz.

Ayarlar > Genel Ayarlar > SEO Ayarları > Ürün Sayfası

Toplu Ürün SEO Meta Güncellemeleri

7. Ürüne Özel Meta Description

Kullanıcılar ve özellikle de arama motorları için meta description açıklamaları oldukça önemlidir. Çünkü sayfa içeriği hakkındaki özet bilgi meta description bölümünde bulunmaktadır. Öyle ki ürün pazarlaması yapmak için dikkat çekici, vurucu ve kesin bilgi verici bir açıklama bulunmalıdır. Etkileyici bir meta description açıklaması kullanıcıyı mağazaya çekme noktasında önemlidir.

Ürünler için meta title, description ve keywords bölümlerini ‘’ ürünler’’ bölümünden düzenlemek istediğiniz ürünün ismine tıklayarak doldurabilirsiniz. Tabi ki SEO uyumlu title ve açıklama girmek için belirtilen karakter sayısı limitini aşmamalısınız! Ayrıca ürünlerinize custom Canonical girmek için de ‘’Canonical URL’’ yazan alanı kullanabilirsiniz.

Not : İdeasoft SEO ayarlarında meta title ve açıklama için herhangi bir SEO karakter sınırı yoktur.

Katalog > Ürünler > Ürün İsmi > SEO Bilgileri

Ürüne Özel Meta Description

8. Ürüne Özel URL Uygulama

En doğru ve en uygun ürün linkini özel olarak düzenlemek için İdeasot panelinde yer alan ‘’ ürünler’’ sekmesine tıklamalısınız. SEO uyumlu ürün adresleri oluşturmak için rakip sitelerde yer alan ürün URL yapılarını inceleyebilirsiniz.

Katalog > Ürünler > Ürün Adı > Uzantı

Ürüne Özel URL Uygulama

9. Toplu Marka SEO Meta Güncelleme

E-ticaret sitelerinde birden fazla marka bulunabilir. Bu bağlamda İdeasoft marka meta bilgilerini toplu bir şekilde güncelleyebilirsiniz. Markalara ait başlık, açıklama ve anahtar kelime alanlarını bir adımda tamamlayabilirsiniz.

Ayarlar > Genel Ayarlar > SEO Ayarları > Marka Sayfası

Toplu Marka SEO Meta Güncelleme

10. Markaya Özel Description

Mağazada bulunan markaların meta title, description ve keywords alanlarını ‘’ Marka Sayfası’’ sekmesine tıklayarak düzenleyebilirsiniz. Her markada SEO aksiyonu almak için özel olarak farklı açıklamalar yapabilirsiniz. İsterseniz de İdeasoft panelinde bütün markaları toplu bir şekilde düzenleyebilirsiniz.

Katalog > Markalar > Marka Adı

Markaya Özel Description

11. Marka Sayfalarına Özel URL Uygulama

İdeasoft e-ticaret altyapısına sahip web sitenizdeki markaların URL yapılarını istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz. Yapılacak olan düzenlemelerin SEO uyumlu olması sitenizin sağlığı açısından önem taşıyacaktır. Marka adreslerini düzenlemek için ‘’ Marka Sayfası’’ sekmesinden düzenleyecek olduğunuz markayı seçmeniz gerekmektedir.

Katalog > Markalar > Marka Adı > Marka Uzantısı

Marka Sayfalarına Özel URL Uygulama

12. Marka Sayfası İçerik Ekleme

İçerik girişi kategorilerde olduğu gibi marka sayfalarında da büyük önem taşımaktadır. Çünkü kullanıcıların birçoğu araştırdığı ürünün başına veya sonuna markasını eklemektedir. Bu yüzden arama motorlarına ve kullanıcılara hitap etmek için marka sayfalarındaki içerik alanları doldurulmalıdır. İdeasoft marka içeriklerinde iç linkleme, anahtar kelimeleri bold yapma ve H etiketleri kolaylıkla yapılmaktadır.

Katalog > Markalar > Marka Adı > Üst İçerik Bilgisi - Alt İçerik Bilgisi

13. Görsel Optimizasyonu

Bir web sitesinin açılma hızı kullanıcılar için önemlidir. Özellikle e-ticaret sitelerinin fazla olması nedeniyle hızlı açılan siteler çok avantajlıdır. Bu noktada görsel boyutları optimize değerde olmalıdır. E-ticaret sitelerinde büyük boyutlu görseller yerine kalitesi bozulmamış küçük boyutlu görseller tercih edilmelidir. Böylece sayfaların tepkime süresi en aza indirgenmiş olacaktır.

Google arama motorları içerikleri taradığı gibi görselleri de taramaktadır. Bu sebeple görsel eklemesi yaparken alt etiket kullanımına dikkat edilmelidir. Öyle ki google görsellerde sıralama almak için en doğru anahtar kelimeler seçilerek alt etiket bölümüne ekleme yapılmalıdır. SEO açısından oldukça önemli olan bu durum pek çok e-ticaret sitesinde bulunmamaktadır. İdeasoft panelinde tek bir fonksiyon ile toplu bir şekilde görsel alt etiket işlemini yapabilirsiniz.

14. Mobil Uyumluluk

Günümüzde mobil kullanımın artması ile e-ticaret sitelerinin mobil uyumlu olması gerekir. Hem kullanıcılar hem de arama motorları için mobil uyumlu web siteleri her zaman için daha ön plandadır. Fonksiyonel bir e-ticaret sitesi kurmak istiyorsanız kesinlikle bu duruma dikkat etmelisiniz. İdeasoft e-ticaret altyapısı, mobil uyumluluk konusunda kullanıcılara büyük bir destek sağlamaktadır. Responsive temalar ile birlikte yüksek bir mobil uyumluluk sağlanmaktadır. Web sitenizin desktop ayarları ile birlikte mobil ayarlarını da yapmanız gerekmektedir. Ayrıca bazı zamanlar mobil kullanımda sorunlar çıktığı için belirli periyotlarda web sitesinin mobil kullanımı kontrol edilmelidir.

15. Breadcrumb Özelliği

Birçok web sitesinde kullanılan breadcrumb özelliği, site içerisindeki konumu göstermektedir. Bulunduğunuz kategoriye gelene kadar hangi kategorilere giriş yapıldığını bir sıra halinde görebilirsiniz. Böylece kullanıcılar ve arama motorları için yön gösterimi sağlanmış olmaktadır. Özellikle arama motorlarının yapacakları taramalarda, genelden özele doğru olan yapılanmayı daha iyi anlamlandırmasını sağlamaktadır. Bu durum SEO açısından oldukça faydalıdır. Kullanıcı deneyimi için de breadcrumb özelliğinin büyük bir avantaj sağladığını söylemek mümkündür.

Ayarlar > Tasarım Ayarları > Temalar > Kategori Breadcrumb Kullanımı

16. Header ve Footer Düzenlemeleri

İdeasoft gelişmiş paneli sayesinde footer ve header alanlarını düzenlemek oldukça kolaydır. Özellikle iletişim, iptal iade koşulları, hakkımızda, mesafeli satış sözleşmesi gibi sayfaların footer alanına eklenmesi gerekmektedir. Bu noktada İdeasoft paneli anlaşılabilir ve hızlı olmasıyla kullanıcılara kolaylık sağlamaktadır. Ayrıca footer alanına popüler kategorileri ekleyerek SEO aksiyonlarını hızlandırabilirsiniz.

Ayarlar > Tasarım Ayarları > Temalar > Tema Ayarları > Footer

17. Google Search Console Doğrulama

Google Search Console, web sitenizin performansını görebildiğiniz ve site içerisindeki sorunları düzeltebileceğiniz tamamen ücretsiz bir şekilde kullanılan bir araçtır. Google üzerindeki trafik ve sıralama takibi için kullanılan Google Search Console, İdeasoft altyapısı için de kullanılmaktadır. Küçük bir doğrulama işleminin ardından İdeasoft e-ticaret altyapılı web sitenize bu hizmeti entegre edebilirsiniz.

Ayarlar > Genel Ayarlar > SEO Ayarları > Meta Tag İle Site Doğrulama

18. No Index ve No Follow Düzenlemesi

Web sitesindeki bir sayfanın Google üzerinde indeks almamasını istiyorsanız İdeasoft paneli üzerinde ‘’ Noindex’’ seçeneğini tercih edebilirsiniz. ‘’ Nofollow’’ komutu ise Google arama motorunun yönlendirilen sayfayı takip etmemesini ifade eder. Gelişmiş yeni panel üzerinde ‘’ Index Değeri’’ ve ‘’ Follow Değeri’’ sekmelerinden tercihinizi yapabilirsiniz.

19. 301 Yönlendirme İşlemleri

Bir sayfanın başka bir linke taşınması işleminde 301 yönlendirme işlemi yapılmaktadır. İdeasoft yeni ve eski panelinde 301 yönlendirme işlemlerini bir sorun yaşamadan gerçekleştirebilirsiniz. Eski panel üzerinde ‘’ URL Yönlendirme’’ sekmesine tıklayarak yönlendirme işlemi yapabilirsiniz. Yeni panel üzerinde ise ‘’ uygulamalar’’ bölümüne giriş yaparak ‘’ 301 URL Yönlendirme’’ eklentisini indirmeniz gerekmektedir. Her iki durumda da çok hızlı ve pratik bir şekilde işlem yapabilirsiniz. Ayrıca toplu yönlendirme seçeneği üzerinden birçok farklı URL yapısını tek bir işlem ile yönlendirebilirsiniz. Bu noktada İdeasoft SEO çalışmaları konusunda kullanıcı dostu bir e-ticaret altyapısıdır.

Eski Panel : Ayarlar > S.E.O > URL Yönlendirme
Yeni Panel : Uygulamalar > 301 URL Yönlendirme

20. Robots.Txt

Robots.txt ile birlikte web sitenizin taranmasını istemediğiniz bölümleri belirterek web sitenizin SEO puanını yükseltebilirsiniz. Yani robots.txt dosyasında verilen komut direktifleri ile web siteniz verilen yönlendirmeler doğrultusunda taranacaktır.

Ayarlar > Genel Ayarlar > SEO Ayarları > Robots.txt

Sonuç

İdeasoft SEO çalışmaları kapsamında kategori, ürün, anasayfa ve diğer sayfalarda düzenlemeler yapabilirsiniz. Rehber niteliğindeki bu içeriğimiz ile İdeasoft paneli üzerindeki bütün SEO çalışmalarınızı yürütmeniz mümkündür. Kullanıcı deneyimini önemseyen İdeasoft e-ticaret altyapısını kullanarak kısa süre içerisinde google sıralamalarında üst sıralara çıkabilirsiniz. Öyle ki projelerinde SEO metriklerini efektif bir şekilde kullanan kullanıcılar genel anlamda başarılı olmuştur.