SEO Kriterleri

Seo; arama motoru optimizasyonu ile web sitesinin değerlerinin arttırılmasıdır. Arama motorunda üst sıralarda çıkması ve bunun sayesinde siteye daha fazla ziyaretçi gelmesi amaçlanıyor. Web sitelerinin en üst seviyeye çıkması ve daha fazla ziyaretçi gelmesi bu kriterlerinden geçmektedir. Kapsamlı bir seo hizmeti web sitesinin genel görünümünü ve içeriğini dikkate alarak yapılmaktadır.

Arama motoru; bilgisayar ağları üzerinden internet üzerinde ki bilgileri bulmak için kullanılır. İlk arama motoru 1990 yılında bulunmuştur. Günümüzde birçok arama motoru olan hizmet vardır.

Arama motorları üç ayrı bileşenden oluşmaktadır. İnternet ortamında ki bütün siteleri tarayarak önümüze getirir. Arama motorları bazı faktörü içeren web sitelerini ve içeriklerini puanlar. Yüksek puanlı olan web sitesi ve içerikler arama motorunda üst sıralarda gözükür. Arama motoru, internette olan her şeyi tarar ve hafızasına kaydeder.

Google seo çalışmaları diğer arama motorlarının işlemlerine göre daha çok önemlidir. Çünkü en çok tercih edilen arama motoru Google’dır. Bundan dolayı Google sürekli olarak algoritmasını güncel tutmaktadır. Doğru sonuçlara ulaşabilmek için algoritmanın sürekli değişmesi gereklidir. Özellikle spam sayfaları bütün algoritmayı bozmaktadır ve web sitelerine zarar vermektedir.

Arama motorları seo sıralama kriterlerine çok dikkat etmektedir. Bu kriterleri arama motorunda ki sıralanışlarını belirler. Web sitenizin üst sıralarda olması ziyaretçilerin sizin sitenize girmesini daha çok tercih eder. Seo kriterleri uygulanarak web sitenizi oluşturmalısınız. Bu şekilde hareket ederseniz eğer web siteniz arama motorlarında üst seviyelerde yer alır ve tıklanma oranı yükselir.

Seo alnında uzman kişiler denemeler yaparak belirli kriterler belirlemiştir. Her arama motorunun kendine has bir algoritması vardır. Arama motorları bu algoritmaları gizli tutmaktadır.

Arama motorunda web sitesinin üst seviyelerde gözükmesi, web sitesinin arama motoru optimizasyonu kavramının iyi olduğu anlamına gelmektedir.

Seo kriterleri her daim değişmektedir. Güncellenen teknik detaylardan oluşmaktadır. Web sitenizi kurmadan önceden arama motorunda hangi sırada yer almak istediğinize karar vermelisiniz. Karar verdikten sonra o yönde çalışmalar yapmalısınız.

Arama motorunda aranan kelime veri tabanı ile araştırma yapar ve arama yapan kişinin önüne en uygun web sitesinin veri tabanını çıkartır. Seo kriterleri ile arama motoru sıralama kriterleri aynı şey değildir.

Bu kriterler sürekli değişmektedir. Firmalar bu sürekli değişen bu kriterlerinden dolayı seo uzmanına ihtiyaç duymaktadır. Kalitesi düşük olan bir web sitesinin ziyaretçi sayısı düşer, buna bağlı olarak reklam gelirleri düşer.

Web sitesi üzerinden yapılan paylaşımlar ile para kazanmak mümkündür. Ne kadar çok tercih edilen bir web sitesine sahip olursanız o kadar çok para kazanmanız mümkün olacaktır.

Arama motorlarında genellikle web siteniz için çeşitli bölümlerde değişiklikler yapmak önemlidir. Tek tek bakıldığında bu değişimler küçük gibi gözükse de, web sitenizin bu kriterleri için çok önemlidir. Bu kriterlerin iyi olması demek sizin web sitenizin kaliteli ve güvenilir olduğunu gösterir. Aynı zamanda daha çok tercih edilerek daha da fazla para kazanmanızı sağlar.

Arama motorunda web sitenizin üstlerde olması demek web sitenizin performansının çok iyi olduğunu göstermektedir. Kullanıcılarınızın yararlanabileceği ve faydalanabileceği bir web sitesi oluşturmanız çok önemlidir. Kullanıcıların sizin web sitesini keşfetmesine yardımcı olan şey arama motorlarıdır. Seo kriterleriniz arama motorlarının sizin sayfanızı bulmasına yardımcı olur.

Eski veya yeni bir web sitesi olması çok önemli değildir. Güzel ve kaliteli içerikler ile web sitenizi düzgün hale getirebilirsiniz. Kriterler konusunda da çalışmalarınızı yaparak arama motorlarında üst seviyelere gelebilirsiniz.

Bir web sitesine sahip olmanız biraz da olsa kod bilgisine, alt yapı bilgilerine sahip olmanız gerekmektedir. Web siteleri sadece bilgi paylaşımı için değil aynı zamanda para kazanmak içinde kullanılmaktadır. Herkes web sitesine daha fazla ziyaretçi trafiği almak için uğraşmaktadır.

Yeni bir web sitesi açıldığında Google bu siteye temkinli yaklaşır. Web sitesini hemen arama sonuçlarına eklemez. Çünkü bazı siteler anahtar kelimeleri kullanarak spam yayıp ziyaretçileri kandırmaktadır. Ziyaretçi sayfaya giriyor ve girdikten hemen saniyeler sonra web sitesinden çıkıyor. Google bu ziyaretleri ciddiye alıp spam yayan web sitesi olarak üst sıralara taşıyordu. Ama artık Google bu tür dizinleri sisteminden sildi.

Google bu yüzden yeni web sitelerini hemen dikkate almıyor. Kriter çalışmalarınızı çok dikkatli bir şekilde yaparsınız Google sizi daha da fazla dikkate alır ve üst sıralara taşır.

Düzgün olmayan web siteleri ceza yiyebilir hatta web sitesi kapatılabilir. Bu konuda çok dikkatli olması gerekmektedir.

Taklitçilikten her zaman uzak durun. Taklit olan her şey web sayfanıza ve size zarar verir.

Seo kriterlerinin tamamlanması için araç ve programlar kullanmayın. Tamamen stratejik bir şekilde ilerleyin. Çalışmalarınızı düzgün ve dikkatli bir şekilde yapın. Nerden nereye geldiğinizi her zaman not alın. Düzgün bir seo çalışması ile web siteniz çok iyi yerlere gelebilir.

Harika bir web sitesi kurmak, uygun veriler yazmaya kadar seo kriterleri de çok önemlidir ve çok fazla çalışma gerektirmektedir. Sitenizde ki küçük ayrıntılara dikkat etmeni çok önemlidir.

Arama motorları hangi içeriklerin karşımıza çıkması için robotlar kullanır. Yeterli bilgileri topladıktan sonra bu web sayfalarını önümüze getirir. Web siteleri kolayca gezinebilir olduğundan, harika deneyimler sağladığından ve iletilmek istenilen mesajın düzgün bir şekilde iletildiğinden emin olunmalıdır.

Arama motoru optimizasyonu da hedef, web sitenize gelen kullanıcılar için web sitenizin daha kolay ve anlaşılır hale getirmektir. Oluşturacağınız web sayfasının ne hakkında olacağına karar vermelisiniz. Sayfanızda hangi kelimelerin ve anahtar kelimelerin gececiğine iyi karar vermelisiniz. Optimizasyon çalışmalarınız her zaman web sayfanızın arama motorları tarafından iyi anlaşılması için yapılmalıdır.

Adım adım seo çalışması yapılmalıdır. Kaliteli içerikler ve güncel içerikler paylaşarak arama motorunda üst seviyelerde yer alabilirsiniz. Web sitenizi ziyaret edecek olan kullanıcıların sitenizde bolca vakit geçirmesi çok önemlidir. Ne kadar fazla sitenizde vakit geçirirler ise sitenizin popülasyonu o kadar artar. Aynı zamanda web sitenize defalarca gelen kullanıcılar sizin kriterlerinizi de yükseltmektedir.

Arama motorları web sitelerin hangisinin önce geleceğine karar vermek için pek çok sinyallere bakar.

Anahtar kelimeler web sitenizin bulunmasını kolaylaştıracaktır. Hedef kelimelerinizi yani anahtar kelimeleriniz çok dikkatli bir şekilde seçmelisiniz. Arama motorunda o anahtar kelime yazıldığında arayan kişinin karşısına sizin web sitenizin çıkması çok önemlidir.

Seçtiğiniz kelimeler mutlaka birden fazla olmalıdır. Birden fazla seçilen anahtar kelimeler ile rekabet azalacak ve sizin web siteniz daha üst sıralara çıkacaktır. Hedef kelimelerinizi sayfanızın en kritik yerlerine koyulmalıdır. Sayfa başlığında eğer mümkünse aynı kelimeleri kulanın.

Web sitesi içerisinde ziyaretçilere sadece ve rahat bilgi erişimi sağlamalısınız. Kullanıcılar menü seçeneği olan siteleri daha çok kullanmaktadır. Kullanıcılar web sitesi içerisinde aradıklarını menü sayesinde daha rahat bir şekilde bulabilmektedirler.

Elbette ki arama motorları her zaman doğru sonuçları bulamazlar. Bazen hiç alakası olmayan siteleri karşımıza getirebilmektedir. Arama motorları bu işlemler için bir algoritma kullanmaktadır.

Web siteniz Google’de yer almıyorsa; ilgili site diğer sitelerle bağlı değildir. Eğer siteyi yeni açtıysanız

Google henüz bu siteyi taramamıştır. Sitenizin tasarımı Google için taranması zordur. Arama motoru sitenizi tararken bir hata ile karşılaşmış olabilir. Politikalarınız arama motorunun sitenizi taramasını engelliyor olabilir.

İyi bir Web Sitesi İçin

Web sitenizin içeriğine çok dikkat etmelisiniz. Sitede yazım yanlışı olmaması gerekmektedir. Sitenizin tasarımları da çok önemlidir. Web tasarım için koyu renkler seçilmesi daha iyi olacaktır. Seçilen tasarımlar göz yormamalıdır. Yazıların kolayca okunabilmesi çok önemlidir. Kullanılan kodlamalara dikkat edin. Bozuk olan kodlar web sitenize zarar vermektedir. Web sitenizde paylaştığınız fotoğraflara alt=’’’’ kodunu oluşturmalısınız. Bu sayede Google paylaştığınız görseli bilir ve sizin web sitenizi ön sıralara taşır. Arama motorların sitenizi anlayabilmesi için isim vermeniz gerekmektedir. Aynı şekilde paylaşılan linkler içinde konuyu özetleyen bir isim vermeniz iyi olacaktır.

Seo Uzmanı

Seo uzmanı arama motorlarında web sitenizin en üst yerlere gelmesinde yardımcı olan kişidir. Bütün arama motorlarını analiz eder ve web sitenizi bu arama motorları için uyumlu hale getirir. Bunun sayesinde web siteleri arama motorlarında üst seviyelere çıkar ve ziyaretçi trafiğini artırır.

Bu uzman; web sitesinin erişilebilir olması ve ziyaretçilerin daha fazla etkileşim göstermesini sağlar. Yeni geliştirilen bu kriterlerin kodlarını araştırır ve ekibiyle bu konular hakkında çalışır. Ziyaretçileri daha aktif kullanıcılara dönüştürmek için belli stratejiler yapar. Değişiklikleri güncel tutarak arama motorları tarafından belirlenen algoritmaların içerisine girer. Web sitesine gelen kullanıcıları takip eder ve onların ihtiyaçlarına göre hareket eder.

Seo uzmanı; algoritmaları çok anlamalıdır. Web sitesi optimizasyon araçları konusunda iyi olmalıdır. Kodlama bilgisine sahip olmalıdır. Yaratıcı olmalıdır. Problemleri hızlı ve etkili bir şekilde çözmelidir. Sözlü ve yazılı iletişimi iyi olmalıdır. Takım ile veya tek başına çalışabilmelidir. Analitik düşünceye sahip olmalıdır. Yönetimsel becerisi olmalıdır.

Böyle bir uzman olabilmek için; kursa katılın, online sertifika alın, kendinize web sitesi oluşturun, web sitelerinde pratik yapın, bir firmada arama motoru optimizasyonu uzmanı olarak çalışın ve müşteriler bulun.

Bu uzman konumu gereği birçok konuda bilgi sahibi olmalıdır. Arama motoru optimizasyonu uzmanı son derece karışık bir sistemi yönetmektedir. Kaliteli bir şekilde yazılar yazabilmelidir. Kısa süreler içerisinde bir web sitesinde ki eksikleri ve hataları bulabilmelidir. Eksik olan bilgileri ve hataları hızlı bir şekilde düzeltebilmelidir. Çok sayıda işi aynı anda yürütebilmelidir.

Arama Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Doğru bir bilgi için birden çok farklı web sitelerine bakılması gerekmektedir. İnternette gördüğünüz her bilgi doğru olmayabilir. Bu yüzden okuduğunuz her bilgiye eleştirel bir bakış açısı ile yaklaşmalı, her zaman okuduklarınızdan şüphe duymalısınız. Güvenliğiniz için kişisel verilerinizi korumak amacıyla güçlü şifreler oluşturmalısınız. İnternette arama yaparken farklı arama motorlarını kullanmalısınız. Bu şekilde daha etkin bir araştırma yapabilirsiniz ve interneti daha etkin bir şekilde kullanabilirsiniz. İnternette ki risklerin ve karşılaşabileceğiniz zararların önceden farkında olmalısınız.

Eriştiğiniz bilgi kaynağının kurumsal yapılara ait bir web sitesi olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Sayfanın iletişim bilgilerine iyi bakmalısınız. İletişim bilgileri olmayan sayfalar ziyaretçilerden bir şeyler saklıyor anlamına gelebilmektedir. Ücretiz eriştiğiniz her bilgiden kesinlikle şüphe duymalısınız. Bilgileri çok dikkatli okumalı ve kontrol etmelisiniz.

Etkin arama yapabilmek için sadeleştirilmiş başlıklar kullanmalısınız. Aranan konuyu açıklamamalısınız. Uzun cümleler halinde arama yapmamalısınız. İster büyük harfler ile ister küçük harfler ile arama yapabilirsiniz. Aramayı belli bir dosya tipinde yapmak istiyorsanız özel arama tekniklerini kullanabilirsiniz.

Seo Nedir, Nasıl Yapılır?

Bir site hakkında arama motorları için yapılan tüm çalışmalardır. Arama motorlarında yapılan araştırmalarda ziyaretçilerin çoğu ilk sayfalardaki siteleri ziyaret etmektedir. İlk sayfalara çıkabilmek için bu kriterler kavramları ortaya çıkmıştır.

Bu kriterler ile ilgili anahtar kelimeler ile arama yaparak arama motorlarında web sitesinin daha üst seviyelerde çıkmasını sağlamaktadır. Arama motoru optimizasyonu aynı zamanda web sitelerinin daha kolay kullanılmasına olanak sağlayarak ziyaretçilerinin aradığı şeyi bulmasında yardımcı olmaktadır.

Arama motorları bir web sitesini sıralarken yüzlerce faktörlere bakmaktadır. Bu faktörler dokuz ana başlık olarak söylenebilmektedir.

Domain (alan adı) ile ilgili kriterler OnPage SEO faktörleri Site seviyesi kriterleri Backlink ile ilgili kriterler Kullanıcı kriterleri Google algoritma kriterleri Sosyal medya kriterleri Marka kriterleri Site içi (on-page) spam kriterleri Site dışı (off-page) kriterleri

Domain (Alan Adı) İle İlgili Kriterler

Seo Nedir, Nasıl Yapılır?

Domain’in Anahtar Kelimeyi İçermesi

Domain ya da diğer adıyla alan adıdır. Domain bir web sitesinin dijital varlığıdır. Domain sadece sahibi tarafından erişilebilir. Domain; web sitesine gelecek olan ziyaretçilerin web sitesine erişmek için arama motoruna yazdığı harf, sayı ve sembollerin birleşimidir. Domain de anahtar kelimelerin bulunması artık eskisi kadar etkili değildir. Ama domainizde anahtar kelimeniz geçerse yaptığınız iş hakkında ziyaretçilere bilgi vermektedir hatta akılda kalıcılığı daha yüksek olacaktır.

Domain’in İlk Kelimesinin Anahtar Kelime Olması

Arama motoru optimizasyonu çalışmasının temeli olan anahtar kelimeler domainin ilk kelimesi olması çok önemlidir. İlk kelimenin anahtar kelime olması arama motoru optimizasyonun etkisi çok büyüktür. Web sitenize uygun alan adı seçebilmek için anahtar kelimeler listesi çıkarılmalıdır ve bu anahtar kelimeler içerisinde seçim yapılarak alan adına karar verilir. Bu işlem ile sitenin etkisi daha da büyümektedir.

Alt Alan Adının (Subdomain) Anahtar Kelimeyi İçermesi

Alt alan adı; web sitesinin farklı bölümlerinin düzenlenmesine yardımcı olması içindir. Ayrıca ziyaretçileri sosyal medya gibi farklı web adreslerine yönlendirmek içinde kullanılmaktadır. Alt alan adının altında olan anahtar kelimeler mutlaka hazırlanan içerikle ilgili olmalıdır.

Tam Eşleşen Domain

Tam eşleşen domain; kullanılan anahtar kelime ile birebir eşleşen alan adıdır. En etkili arama motoru optimizasyonu kriterleri arasındadır. Tam eşleşen domainin avantajları ve dezavantajları vardır. Eğer amacınız tek bir konu ile yükselmek ise o konu hakkında tam eşleşen domain işe yaramaktadır. Ama tam eşelen domain web sitenizin tek anahtar kelime konusu ile daraltır.

Domain Tescil Süresinin Uzunluğu

Domain tescil süresi; bir domaini 1-10 yıl arasında kayıt edilme işlemidir. Domain süresinin uzun olması sizlerin avantajına olacaktır. Web sitenizin uzun süreli bir şekilde kullanacağınız ve ziyaretçileriniz ile senelerce irtibat halinde olacağınız anlamına gelmektedir. Ayrıca ziyaretçilerinize güvenilir olduğunuzu da göstermiş olursunuz.

Whols Bilgilerinin Halka Açık Veya Kapalı Olması

Whols; domaininizin bilgilerini içermektedir. Domaininizin kayıt tarihi, bitiş tarihi, server bilgileri gibi bilgileri içermektedir. Bu bilgilerin açık veya kapalı olması tamamen sizin isteğiniz doğrultusunda yapılmaktadır. Whols bilgilerinizin kapalı olması sakladığınız bir şeyler olduğu mesajını verebilir. Açık olması sizlerin sıralamada daha da önlere çıkartacaktır.

Domain Sahibinin Ceza Alması

Sahip olunan domaini arama motorları çok ince ayrıntısına kadar incelemektedir. Herhangi bir domain adresi ceza alır ise arama motoru diğer adreslerini de kontrol etmeye başlar.

Domain Geçmişi

Domain tercihi yapılırken çok dikkatli olunmalıdır. Çok önceden kullanılmış bir domain seçilecekse çok iyi bir araştırma yapılmalıdır. Domainin geçmişine çok iyi bakılmalıdır. Arama motoru alacağınız domaini daha önceden kötü olarak görmüşse bu sizin için kötü olacaktır. Arama motoru optimizasyonu faktörleriniz düşecektir. Sıfırdan bir domain almak bu durumda çok iyi etkili olacaktır.

Domain Yaşı

Domain yaşları arama motorları için önemlidir. Düzgün içerik paylaşarak ziyaretçileriniz ile kaliteli bir şekilde buluşuyorsanız bu site etkileyemeyecektir.

Domainde Ülke/Lokasyon Uzantısı (TLD)

Halihazır da çok fazla domain uzantısı bulunmaktadır. Ülke veya lokasyon uzantısı web adresinin ülkeyi veya lokasyonu gösteren, iki harften oluşur ve sonda bulunur. Hedef kitleniz belli olan bir ülkenin kullanıcıları ise domainiz de bu uzantının bulunması kriterler açısından iyi olacaktır. Web sitesini ön sıralara taşıyabilmektedir.

OnPage SEO Faktörler

Domainde Ülke/Lokasyon Uzantısı (TLD)

Başlığın Anahtar Kelime İle Başlaması

Arama motoru optimizasyonunu en çok etkileyen faktörlerin başında başlık gelmektedir. Başlığınızda seçtiğiniz anahtar kelime bulunması arama motorunda arama yapacak olan ziyaretçilerin web sitesini daha hızlı bir şekilde bulacaktır. Başlıkta ki anahtar kelimeler aranan kelime ile ilgili web sitesinde bilgi verdiğinizi göstermektedir. Bu faktör de web sitesinin kriterlerinin olarak yüksek olması ve arama sırasında üst seviyelere çıkılmasını sağlamaktadır.

Başlık Açıklaması Etiketinde Anahtar Kelime Kullanımı

Başlıkta bulunan etiketler ziyaretçilerin web sitesinin tıklanma oranını arttırmaktadır. Tıklanma oranı arttığında arama motoru web sitesini üst seviyelere taşır.

Anahtar Kelimenin H1 Etiketinde Görünmesi

H1 etiketi sayfanın başlangıcında görünen ilk etikettir. H1 etiketi içeren yazılar genellikle sayfanın diğer alanlarından daha da dikkat çekici olmaktadır. Başlıkta yer alan anahtar kelimenin içerisinde barındırması gerekmektedir. Aynı etiket H1 etiketi sayfasında da kullanılmalıdır. H1 etiketini daha dikkat çekici hale getirmeniz gerekmektedir. Dikkat çekici hale getirmek web sayfasının daha görünür hale getirmektedir. H1 etiketi sayfa içerisinde sadece bir kere kullanılmalıdır.

Alt Başlıklar İçin H2 Etiketi Kullanımı

H2 etiketi alt başlıkta kullanılan etikettir. H2 etiketi arama motorunda web sitesi içeriğinde ne anlattığınızı odaklanması sağlar. H2 etiketi sitenin sıralanmasında olumlu yönde etki yaratacaktır.

TF-IDF

TF-IDF; sözcüğün ne kadar fazla temsil edildiğini gösteren istatistiktir. Anahtar kelimenin bir metin içerisinde ne kadar kullanıldığına bakılır. Uzun içerikler içerisinde anahtar kelime kullanımı çok olmalıdır ama dikkatli bir şekilde yerleştirilmelidir. Web sitesini ziyaret edecek olan ziyaretçiler bu anahtar kelimelerden rahatsız olmamalıdır.

İçerik Uzunluğu

Uzun içerikler yazdığınız konu hakkında daha fazla bilgi vermenizi sağlayacaktır. Web sitesini ziyaret edecek onlar ziyaretçiler daha fazla bilgi içerikli yazıları daha çok okuyacaktır. Böylelikle web sitesinde bir ziyaretçinin kalma süresi uzayacaktır. Tabi ki bu yazılar uzun olması için yazılmamalı, kaliteli ve anlamlı bir şekilde yazılması gerekmektedir.

İçerik Bütünlüğü

Web sitesinin içerik kısmının bulunması çok iyi olacaktır. Web sitesini ziyaret edecek olan ziyaretçilerin içerik kısmından hangi içeriği aradıklarını bulmaları web sitesinin tercih edilme olasılığı artırmaktadır.

Anahtar Kelime Kullanım Sıklığı

Anahtar kelimeyi web sitesinde kullanmak önemlidir. Çok fazla ve çok sık kullanılmamasına dikkat edilmelidir. Anahtar kelime kullanım sayısı içeriğin uzunluğuna bağlı olarak değişmektedir. Çok fazla anahtar kelime kullanmak tekrara sebep olabilir. Bu yüzden de ziyaretçileri kaybedebilirsiniz.

LSI (Latent Semantıc Indexing) Kelime Kullanımı

LSI tekniği, arama motorunun içeriklerde ki anahtar kelimelerin diğer kullandığınız kelimeler ile anlamsal ilişkisine bakmaktadır. Web sitesinde ki doğru kelimeler ve doğru sıralamalar tekniğine dikkat edilmelidir. Anahtar kelimeleri tekrarlamak yerine anahtar kelimenin eş anlamlı kelimesini kullanmak, metni okuyan ziyaretçilerin zorlanmasını azaltacaktır.

Başlık Ve Açıklama Etiketlerinde LSI Kullanımı

Web sitesinde kullanılan etiketler başlık ve açıklama bölümünde de kullanılmalıdır. Arama motorları bu etiketleri başlıkta ve açıklama bölümünde gördüğünde web sitesi hakkında olumlu izlenimler için yardımcı olmaktadır.

Konuyu Detaylı Bir Kapsamda İnceleyen Sayfalar

Arama motorları web sitelerinde ki konu kapsamına dikkat etmektedir. Konu kapsamı sıralamada üst seviyelere çıkmakta yardımcı olmaktadır.

Sayfa Yüklenme Hızı

Arama motorları bir web sitesinin yüklenme hızını sıralamada kullanmaktadır. Arama motorları web sitesinin yüklenme hızını çok rahat bir şekilde kontrol edebilmektedir. Web sitesine yüklenecek olan görsellerin boyutlarına çok dikkat edilmelidir. Zor yüklenen bir web sitesi ziyaretçiler tarafından bir daha ziyaret edilmez.

Bekleme Süresi

Web sitesini ziyaret eden ziyaretçilerin web sitesinde ne kadar vakit harcadıkları çok önemlidir. Bu bekleme süresi ne kadar fazla olursa arama motorlarında web sitesi o kadar fazla yukarlarda çıkar.

Tekrarlayan İçerikler

Web sitesinde paylaşılan içeriklere çok dikkat edilmelidir. Bir içeriği birden fazla kez paylaşmak web sitesinin değerini düşürmektedir. İçeriği değiştirseniz bile arama motorları bunu fark edecektir. Tekrarlayan içerikleri web sitesinde paylaşmamalısınız.

Kopyalanmış İçerikler

Bir web sitesi için kopyalanmış içerikler web sitesinin sıralanması açısından çok kötüdür. Arama motorları kopyalanmış olan bütün içerikleri fark etmektedir. Web sitesinde kopya içeriklerin bulunması web sitesinin ceza almasına neden olabilmektedir.

Sayfa Yükleme Hızı Ve HTML

Arama motorları web sayfasının hızını web sitenizin sıralama faktörü olarak görmektedir. Arama motorları web sitesinin HTML kodunu kullanarak web sayfasının hızına bakabilmektedir.

Google Hummingbird

Hummingbird; Google aramalarında yapılan önemli bir algoritmadır. Hummingbird anahtar kelimeler ile diğer kelimelerin arasındaki anlam kavramlarını anlama yeteneğine sahiptir.

Görsel Optimizasyonu

Arama motorları için web sitelerinde kullanılan görseller önemlidir. Kullanılan görüntünün dosya adı, başlığı gibi tanımlar çok önemlidir. Arama motorları bir görselin bu faktörlerine dikkat etmektedir.

İçeriğin Güncelliği Ve Güncelleme Sıklığı

Bir web sitesinde içeriğin ne zaman yayınlandığını arama motorları görmektedir. İçeriklerin güncel olması ve sık sık güncellenmesi arama motorlarında web sitesinin sıralanmasında üst seviyelere çıkmanızı sağlar. İçerikler ile yapılan değişiklikler ve güncellemeler arama motorlarından kaçmaz. Ufak tefek yapılan değişiklikleri arama motorları dikkate almaz. Büyük değişiklikler ve güncellemeler yapılması önemlidir.

Yazım Ve Noktalama Kuralları

Yazım ve noktalama kuralları bir içerik için çok önemlidir. Doğru şekilde yazılmış olan bir içerik için kaliteli olduğu söylenebilmektedir. Doğru şekilde yazılmış olan yazılar ile web sitesini ziyaret edecek olan kişilere verdiğiniz önemi göstermiş olursunuz

Anahtar Kelimelerin Belirlenmesi Ve Sıralanması

Anahtar kelime seçerken; ziyaretçilerin en çok hangi kelime ile arama yapacağını düşünerek seçmelisiniz. Tabi ki bu anahtar kelimenin web sitesine de uyumlu olması gerekmektedir. Doğru anahtar kelimeyi bulduğunuz zaman, web sitesi arama motoru optimizasyonu sıralamasında iyi bir yere gelecektir.

Sayfanın Mobil Uyumu

Günümüzde telefon kullanımın artması ile web sitelerinin mobil cihazlarla uyumlu olması çok önemli olmaya başlamıştır. Web sitesinin mobil cihazlarla uyumlu olması kullanıcıların tercih etme potansiyeli daha da fazla artmakta olacaktır. Biliyorsunuz ki tercih edilen bir web sitesi arama motorlarında sıralamasında üst seviyelere gelir bu yüzden tercihiniz mobil uyumlu bir siteden olmalıdır. Nasıl yapılacağı hakkında bir fikriniz yoksa SEOPix uzman kadrosuna danışabilirsiniz.

Yardımcı İçerik

Web sayfasında kullanıcılara ek fayda sağlayacak şeylerdir. Hesap makinesi olabilir veya döviz dönüştürücüler olabilir.

Multimedya İçeriği

Arama motorları web sitesinde bulunan içerik ile ilgili resim, video gibi görsellerin kalite faktörü olarak görmektedir.

Dış Link Sayısı

Web sitesinde dış linkleri kullanırken dikkatli olunmalıdır. Web sitesini ziyarete gelen ziyaretçiyi çok fazla dış linke yönlendirme yaparsanız, web sitenizin güvenirliği düşebilir.

İç Linkler

İç linkler her zaman dış linklerden daha çok olmalıdır. Ziyaretçilerinizi web sitesi içerisinde bulunan diğer sayfalara yönlendirmeniz siteniz için çok iyi olacaktır.

Broken (Kırık) Link Sayısı

Arama motorları kırık linkleri fark ettiğinde web sayfanızın artık kullanılmadığını veya web sayfanızı kontrol etmediğini düşünmektedir. Web sitesinde kırık link sayısı arttıkça arama motorunda sıralamanız o kadar düşük olacaktır.

Affilliate Linkler

Affilliate linkler; web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların satın almasını önerdiğiniz ürünlerin linklerini web sitene eklenmesidir. Bu linklerin çok fazla abartılmaması gerekmektedir.

Trust Rank Değeri

Trust rank; web sitenizin güvenirlik değeridir. Arama motorunda aynı içerik ile ilgili bir araştırma yaparken güvenirliği en fazla olan web sitesi üst seviyelerde gözükecektir.

HTML ve Kod Hataları

HTML ve kodlar web sitenizin temel faktörlerindendir. Hatalı olması demek arama motorları için web sitesinin önemsiz olduğu düşünür.

Okunabilme Düzeyi

Web sitesinde paylaşılacak olan içeriğin ziyaretçiler tarafından anlaşılabilir olması çok önemlidir. Web sitesine gelen kişileri mümkün oldukça sitenizde uzun süre tutmalısınız.

Domain Otoritesi

Web siteleri arasında daha iyi ve otoritesi daha yüksek olan domaine sahip web sitesi diğer web sitesinden daha yükseklerde gözükecektir.

Sayfa Kategorisi

Web sitenizdeki içerik ile sayfa kategoriniz benzer ise arama motorunda web siteniz daha üst seviyelerde yer alacaktır.

URL Uzunluğu Ve Kalitesi

Arama motorları için anlaşılır URL çok önemlidir. Ne kadar anlaşılır bir URL sahip olursanız arama motoru web sitenizi daha hızlı ve kolay bir şekilde bulacaktır.

URL İçerisinde Anahtar Kelime Bulunması

Web sitesinin URL’sinde anahtar kelime bulunması iyi olacaktır.

Numaralandırılmış Listeler Ve Madde İşaretleri

Web sitenizde sunacağınız içerikleri maddeler halinde ziyaretçilere sunmak demek, okuyucularınızın sayfanızda olan içerikleri daha kolay bir şekilde okumasını sağlar. Maddeler halinde olan yazılar daha çekici hale gelir.

Sayfa Yaşı

Arama motorları her zaman güncel içeriklere bakmaktadır. Web sitenizi güncel tutarak, düzenli paylaşımlar yaparak sayfanızın yaşından olumsuz etkilenmezsiniz. Hatta web sitenizi güncel tuttuğunuz için rakiplerinizden daha da önlerde yer alırsınız.

Kullanıcı Dostu Tasarım

Web sitenizin tasarımına dikkat etmelisiniz. Sayfanıza gelen ziyaretçiler tasarımlara dikkat etmektedir. Sayfanızın karışık olmaması gerekmektedir. Göz yorucu renkler ve içeriklerin bulunmaması web siteniz için iyi olacaktır. Düzgün bir tasarıma sahip olan web sitelerinde ziyaretçiler daha fazla vakit geçirmektedir. SEOPix’in uzman kadrosu ile birlikte web tasarım hizmeti alabilir kullanıcı odaklı bir siteye sahip olabilirsiniz.

Kullanışlı Ve Faydalı İçerik

Web sitenizde paylaştığınız içeriğin kaliteli olması çok önemlidir. Aynı zamanda ziyaretçiler için kullanışlı ve faydalı da olmalıdır. Kullanışlı ve faydalı olan her bilgi okuyucularınızın sayfanızda daha fazla vakit geçirmesine neden olacaktır. Hatta web sitenizi kendi sosyal medya hesaplarında bile paylaşabilirler.

Site Seviyesi Kriterleri

Kullanışlı Ve Faydalı İçerik

Değer Katan Ve Benzersiz Görüntüler

Web sitesinde paylaşılacak olan içeriklerin ziyaretçilerinize değer verdiğini göstermelidir.

İletişim Sayfası/Bize Ulaşın

Arama motorlarının dikkat ettiği bir diğer konu ise iletişim bilgilerinin yeterli miktarda bulunmasıdır. Web sitesinde yeterli derecede iletişim bilgilerinin olmaması ziyaretçiler de güvensizlik hissi yaratacaktır.

Site Yapılandırması

Web sitenizi yapılandırırken logo veya markanız sayfanın üst kısmında ve herkesin rahatlıkla anlayabileceği şekilde olmalıdır. Site haritanızın olması web sitesini ziyaret edecek olan kullanıcıların daha rahat bir şekilde web sitesi içerisinde hareket etmesini sağlar. Menünün yeri çok önemlidir. Herkesin rahat bir şekilde görmesi gerekmektedir. Menü rahat bir şekilde bulunamaz ise ziyaretçiler web sitesinden çıkacaklardır.

Site Güncellemeleri

Bir web sitesinin güncel olması arama motorları için çok önemlidir. Sayfada yapılan güncellemeler dışında sitenizde de güncellemeler yapmalı, yeni yardımcı araçlar eklemelisiniz. Güncel olmayan siteler arama motorlarında sıralamasında daha da aşağılara düşmektedir.

Sayfa Yapısı

Web sitesinde bulunan sayfa sayısı çok olmamalıdır. Çok fazla sayfası olan web siteleri arama motorları tarafından olumsuz görünür. Bir sürü farklı sayfalar açmak yerine farklı web siteleri açabilirsiniz.

Site Haritası

Web sitesinin site haritası karışık olmamalıdır. Başarılı olan birkaç web sitesine bakarak kendinize örnekler oluşturabilirsiniz. Karışık olan bir web sayfası ziyaretçiler tarafından bir daha tercih edilmeyecektir. Haritanızın kullanışlı olması ziyaretçiler için çok önemlidir.

Sitenin Açık Kalma Oranı

Sitenin açık kalma oranı web sitesinin ne kadar kullanılabilir olduğunu göstermektedir. Arama motorları web sitesinin açık kalma oranını sürekli olarak incelemektedir.

Backlink İle İlgili Kriterler

Backlink İle İlgili Kriterler

Backlink Alınan Domain Yaşı

Eski bir sayfadan alınan bağlantılar daha etkili olabilir. Bir web sitesinde bilindik eski bir link varsa ziyaretçi için daha etkili olacaktır.

Backlink Sayısı Ve Kalitesi

Web sitesinden gelen backlinkler arama motorundaki sıralamalarda etkili olacaktır. Backlink sayısı arama motoru optimizasyonu performansını da etkileyecektir.

Aynı Siteden Gelen Linkler

Web sitenize aynı site üzerinden çok fazla link gelmesi durumunda arama motorları web sitesini engelleyebilmektedir.

Rakiplerden Gelen Backlink

Web sitenize rakip olabilecek sitelerden gelen linkler sitenin performansını iyi yönde etkileyecektir.

Yanlış Backlink

Web sitesi ile alakası olmayan sitelerden gelen bazı linkler arama motorlarında sıkıntı olabilir. Arama motorları topladığı bilgilerde bir tutarsızlık görür ve web sitesini spam olarak işaretleyebilir.

Link Türlerinin Çeşitliliği

Web sitenize bağlantılarınızın çoğunluğu hep aynı kaynaktan gelmesi spamın bir işareti olabilir.

Sponsorlu Linkler

Web sitenizde sponsorlu linklerin bulunması arama motorunun sıralamasının düşmesine sebep olabilmektedir.

Metin İçinde Verilen Backlink

Web sayfasının içeriği ile ilgili bağlantılardır. Bu bağlantılar çok güçlüdür. Bu bağlantılar web sitesinin konusu ile alakalıdır.

Web Sitesi İle İlgili Olan Sayfalardan Backlink Alımı

Web siteniz ile benzer içerikler sunan bir siteden backlink alımı arama motorlarında sıralamanız için olumlu olabilir.

Sosyal Medya Paylaşımı

Sosyal medyada yapacağınız paylaşımlar sayesinde web sitenizin aktif olarak kullanıldığını gösterirsiniz.

Tavsiye Linkleri ve Link Kısaltma

Web sitenizde olan tavsiye linklerinin açık olması önemlidir. Linkleri kısaltmak istiyorsanız arama motoru servislerinden yararlanabilirsiniz.

Wikipedia Linkleri

Web sitenizde wikipedia linkleri kullanmak sizin için iyi olacaktır. Çünkü wikipedia sitesi dünyaca ünlü ve güvenli bir sitedir.

Backlink Yaşı

Web sitenizde eski backlinklerin hiçbir etkisi olmaz. Bu yüzden güncel ve etkili backlinkleri kullanmak web siteniz için yararlı olacaktır.

Link Alınan Sitenin Trust Puanı

Web siteniz için bulduğunuz linklerin sitelerinin güvenilirlik puanı sizin web siteniz içinde önemlidir. Diğer sitelerin güvenilirlik puanları da önemlidir. Sizin web sitenizin bu güvenirlik puanları ile paralel olarak ilerler.

Forumlardan Gelen Linkler

Spam gönderilmesinden dolayı arama motorları forumlardan gelen linkleri düşürebilir.

Link Verilen İçeriğin Kalitesi

Web sitenizde verdiğiniz linklerin kalitesi çok önemlidir. Kendi web sitenizde ki gibi kaliteli bir link paylaşmalısınız.

İç ve Dış Backlink Sayısı

Web sitenizde dış backlinkleri çok paylaşmamalısınız. İç backlinklerin sayısı, dış backlinklerin sayısından daha fazla olmalıdır.

Kullanıcı Kriterleri

Kullanıcı Kriterleri

RankBrain

Arama motoru olan Google’ın yapay zekasıdır. Asıl amacı bilinmemektedir.

Bounce Rate-Siteyi Hemen Terk Etme Oranı

Web sitesini ziyaret eden kullanıcıların web sitesinde ne kadar vakit geçirdikleri çok önemlidir. Sitenin güncel olması, kolay erişebilir menüsünün olması, sitenin hızı gibi faktörler ziyaretçilerin web sitesinde geçirdikleri süreleri etkilemektedir.

Anahtar Kelime Tıklanma Oranı

Web sitesinde kullanılan anahtar kelimeler çok önemlidir. Anahtar kelimeler sayesinde web sitesinde olan ziyaretçi trafiği ne kadar yüksek olursa sitenizin sıralanmasında o kadar hızlı bir şekilde yükselecektir. Gelen ziyaretçilerin gerçek kişiler olması çok önemlidir. Arama motorları gelen ziyaretçilerin gerçek olup olmadığını fark edebilmektedir. Gerçek olmayan kullanıcılar yüzünden sitenize cezai yaptırımlar uygulayacaktır.

Doğrudan Trafik

Doğrudan trafik; kullanıcıların web sitenizin adını doğrudan yazarak gelenlerdir. Bir web sitesinin doğrudan trafik oranın yüksek olması demek arama motorları sizin web sitenizin kaliteli ve güvenli olarak görecek ve böylece arama motoru optimizasyonu sıralamasında üst seviyelere taşıyacaktır.

Tekrarlayan Trafik

Web sitesine gelen aynı ziyaretçileri arama motorları fark etmektedir. Web sitesine tekrar tekrar gelen kullanıcılar sitenizin sevildiğini göstermektedir.

Yorum Sayısı

Web sitesini ziyaret eden kullanıcılar yorum yaparak direk olarak sizler ile iletişime girmiş olacaktır. Çok yorum olmak web sitesinin kaliteli ve kullanıcıları ile etkileşim halinde olduğunu göstermektedir.

Google Algoritması Kriterleri

Google Algoritması Kriterleri

Kullanıcı Tarama Geçmişi

Arama motorları sık sık ziyaret ettiğiniz web sitelerine öncelik sağlamaktadır. Web sitesinin bu performansı tamamen kullanıcı tercihlerine göre şekillenmektedir.

Konum Hedefleme

Arama motorları yerel sunucusu olan ve ülkelere özgü alan adı olan web sitelerini daha çok tercih etmektedir.

Güvenli Arama

Kullanıcıların çoğu güvenli arama ile arama yapmaktadır. Bu yüzden web sitenizde kullanacağınız etiketlerde ve içeriklerde uygunsuz olarak işaretlenebilecek hiçbir içeriğin bulunmamasına dikkat etmelisiniz.

Alışveriş Ve Görsel Sonuçlar

Arama motorlarında yapılan aramalar sonuçları otomatik olarak çıkarmaktadır. Bu sonuçların ortaya çıkmasını anahtar kelimeler etkilemektedir. Görsel içerikler web sitenize olan trafiği daha da fazla artırmak için bir fırsattır. Kaliteli görseller web sitesinin sıralamasında önemli bir yer almaktadır.

Sosyal Medya Kriterleri

Sosyal Medya Kriterleri

Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest ve resmi Linkedin hesapları web sitenizin popülasyonunu artıracaktır. Sosyal medyalardaki beğeni ve yorum sayısı ile web siteniz daha da fazla ziyaretçi çekecek ve daha da fazla etkileşime girecektir. Attığınız tweetler arama motorlarında görünürlüğünüzü daha da fazla sağlayacaktır. Sosyal medyada takipçi sayınızın artması demek web sitenizin arama motorunda daha üst seviyelere gelmesi demektir. Ciddi bir şirket olduğunuzu belli etmek için mutlaka Linkedin hesabı açmalısınız. Kullanıcılar böylece web sitenizi daha da dikkate alacaktır.

Marka Kriterleri

Marka Kriterleri

Doğrudan Marka Aramaları

Arama motorunda doğrudan web siteniz aranıyor ise web sitenizin gerçek bir marka olduğunun kanıtıdır. Sadece SEO tarafında olmamakla birlikte adwords danışmanlığı gibi birçok konuda SEOPix’e güvenebilir marka değerinizi artırabilirsiniz.

Marka Ve Anahtar Kelime Aramaları

Kullanıcılar web sitenizi ziyaret etmeden önce arama motorunda arama yaparken kullandığı anahtar kelimeleri kaydeder. Bir daha ki seferde aynı anahtar kelimeler yazıldığında arama motoru web siteniz ile ilgili kelimenin aramasında sıralama önceliğine sizin web sitenizde sokacaktır.

Sosyal Medya Hesaplarının Meşruiyeti ve Takipçi Sayısı

Sosyal medyada bulunan takipçi sayısı çok önemlidir. Az takipçisi olan bir sosyal medya hesabını arama motoru gerçekçi bulmayacaktır.

Marka Çalışanlarının Linkedin Sayfaları

Firmada çalışanların Linkedin sayfası olmasını arama motoru önemsemektedir. Linkedin sayfası olan bir şirketin gerçekliği kesindir.

Linklenmemiş Marka Tanıtımları Ve Önerileri

Büyük firmalar için adlarından link kullanılmadan bahsedilmesi pazarlama faktörüdür.

Google Haritalar ve Adres Bilgisi

Büyük firmalar adreslerini hiçbir zaman gizlemezler. Sizde adreslerinizi ve iletişim bilgileriniz mutlaka paylaşmalısınız. Gizlenen adres bilgileri ziyaretçilerin güvensizliğine sebep olmaktadır. Böylece arama motorları sizi bilir ve gerçek anlamda faaliyet gösterdiğini görür.

Sosyal Medya Hesapları ve Web Sitesindeki İçerik Kalitesi

Sosyal medyada içeriklerinizi özgün bir şekilde paylaşmalısınız. Biliyorsunuz ki artık sosyal medyalar üzerinden de ürün satışları yapılabilmektedir. Sosyal medya hesaplarınız ile web sitenizin uyumlu olması çok önemlidir. İki tarafta da aynı konuları konuşup, aynı temaları işlemeniz sizin için daha iyi olacaktır.

Site İçi (on-page) Spam Kriterleri

Google Panda Cezası

Web sitesinin düşük ve kötü kalitede içerik paylaşması sıralamasının düşürmektedir. Yeni gelen Panda güncellemesi ile artık düşük ve kötü kaliteli içerikler nedeniyle ceza alınabilmektedir.

Spam Sitelere Link Veren Web Siteleri

Web sitenizin içerikleri kaliteli olsa dahi başka sitelere spam olarak link vermek web sitenizin ceza olmasına neden olabilir.

Gizlenmiş Yönlendirmeler

Web sitenizde bahsettiğiniz bir site yerine başka bir siteye gelen ziyaretçileri yönlendiriyorsanız sadece ceza almakla kalmaz aynı zamanda web sitenizin kapanmasına da sebep olursunuz.

Pop-Up’lar ve Dikkat Dağıtan Reklamlar

Pop-up ve dikkat dağıtan reklamlar web sitenizin kalitesini düşürmektedir. Web sitenizin mobil versiyonunda uygulanan tam sayfa pop-up reklamları web sitenizin ceza almasına neden olabilir.

Aşırı Site Optimizasyonu

Web sitenizin arama motoru optimizasyonu uyumu çok önemlidir. Ama arama motoru optimizasyonu uyumunu sağlarken bazı şeylere de dikkat edilmelidir. Çok fazla başlık, çok fazla etiket, çok fazla anahtar kelime kullanılmamalıdır. Çok fazla kullanılan başlık, etiket ve anahtar kelimeler yüzünden ceza almanız mümkündür. Hatta arama motorlarından direk silinebilirsiniz.

Otomatik Oluşturulan İçerikler

Bazı araçlar kullanılarak otomatik olarak oluşturulan web siteleri sıralaması için iyi değildir. Arama motorları bu tarz web sitelerini hiç sevmez ve fark ettiği an kaldırır.

GoogleFred

Googlefred, web sitesinin gelirlerini kullanıcılarından daha çok önemseyen web sitelerini bulup, web sitelerinin sıralamasından kaldırmaktadır.

Satış Ortaklı Siteler

Web siteniz için satış ortağı alacaksanız çok dikkatli olmalısınız. Arama motorları bu tarz web sitelerini daha dikkatli incelemektedir.

Spam Olarak İşaretlenmiş IP Adresi Alma

Arama motorları yapay zekalardan oluşmaktadır. Bu yapay zekanın bellek sınırı yoktur. Bu yüzden her bilgiyi saklayabilmektedir. IP adreslerin geçmişleri de yapay zekalar saklamaktadır. IP adresi alırken mutlaka o IP adresinin geçmişini araştırmalısınız.

Site Dışı (off-page) Spam Kriterleri

Site Dışı (off-page) Spam Kriterleri

Hacklenmiş / Saldırıya Uğramış Web Siteleri

Web sitenizin güvenliği çok önemlidir. Web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar güvenli olmadıkları hiçbir web sitesinde vakit geçirmek istemezler. Siteniz bir saldırıya veya hacklenme olayına uğrar ise sıralamadan düşebilir.

Ani Ve Doğal Olmayan Bağlantı Akışı

Web sitenizi birden yüzlerde backlink gelirse bu tamamen doğal değildir. Doğal olmayan bağlantı akışı olarak algılanmaktadır. Web siteni spam olarak etiketlenir. Hatta web siteniz ceza alabilir.

Link Satışı

Web sitenizde link satmak çok tehlikelidir. Eğer link satarken yakalanırsanız web sitenizin silinmesi mümkündür.

GoogleDance

Googledance web sitelerinin sıralamalarını geçici olarak değiştirebilmektedir. Bunu yapmasının nedeni, herhangi bir web sitesinin algoritmayı aldatmaya çalışıp çalışmadığını öğrenmeye çalışır.

GooglePenguin

Googlepenguin; zararlı linkler ve bağlantıları olan web sitelerini belirlemektedir. Bu zararlı linkleri ve bağlantıları olan web sitelerini komple kapatmaktadır.

Siteye Eklenen Link Profili

Web sitenizde kaliteli linklerin oranı fazla olursa Google algoritmayı aldatmaya çalıştığınızı düşünebilir. Böylece sitenizi detaylı bir şekilde inceleme alır.

Alakasız Web Sitelerinden Linkler

Arama motorlarının bir görevi de aranan şey ile ilgili alakalı içerik ve görsel bulmaktır. Eğer web sitenizde bu tür alakasız içerik ve görsel var ise sıralamadan düşmenize ve hatta ceza almanıza neden olabilmektedir.

Arama motorları insanların aradıklarını en doğru şekilde bulması için vardır. Yanlış sonuçları önlemek için her şeyi yapmaktadır. Bir web sitesi kurarken arama motorunun nelere dikkat ettiğine, web sitesini ziyaret edecek olan kişilerin ihtiyaçlarına göre hareket edilmelidir.