İstanbul SEO

Kişisel ya da kurumsal markanızın potansiyel müşterilerine erişerek pazar payını artırmasını istiyorsanız İstanbul SEO danışmanlığı tam da aradığınız hizmet. Markanızın, sektörün, internet sitenizin ve potansiyel müşterilerinizin beklentilerini detaylı analiz ederek organize ettiğimiz İstanbul SEO danışmanlığı ile organik trafiğinizi ve marka bilinirliğinizi artırıyoruz !

İstanbul Seo

SEO Nedir ?

SEO arama motoru optimizasyonu demektir ve burada bahsedilen arama motoru kavramı bilgisayar ya da telefon gibi dijital araçlardan internet sayesinde bilgi aramaya yardımcı olan yazılım veya bilişim kuruluşu anlamını ifade etmektedir.

Birçok insanın çoğunlukla tercih ettiği Google, arama motoruna bir örnektir ve yalnızca ülkemizde değil küresel ölçekte de en çok tercih edilen arama motorudur. İşte kurulan web siteleri gerek kişisel olsun gerek kurumsal olsun aradıkları bilgiler doğrultusunda bu arama motorlarına ve potansiyel müşterilerine kendilerini iyi tanıtmalıdır.

Daha rahat tarama sağlanması için web siteleri arama motorlarının kurallarına uygun olarak hareket etmelidir. Sitelerin bu kriterlere uygun hale getirilmesi bazı çalışmaları da beraberinde getirmektedir. Nitekim SEO stratejilerini, internet sitelerinin arama motoru ve kullanıcı odaklı bir yapıya getirilerek hedef kelime gruplarında görünür hale gelmesini sağlamak olarak özetleyebiliriz.

SEO Nedir

İstanbul SEO Danışmanlığında Anahtar Kelime Analizi

Bilindiği gibi tüm SEO çalışmaları anahtar kelimeler baz alınarak yapılır ve sektöre uygun anahtar kelime analizinin yapılması web sitesini uygun hedef kitleye ulaştırmak amacını taşır. Anahtar kelime analizini şekillendiren iki durum vardır. Bunlardan ilki; internet sitesinin mevcut durumda arama motorunda sıralandığı kelime grupları, ikincisi ise sıralanması gereken potansiyel kelime gruplarıdır. Potansiyel kelime gruplarının tespitinde Ahrefs ve Keyword Tool gibi araçlar kullanılırken yine Semrush ve Ahrefs ile rakiplerin sıralama aldığı kelimeler tespit edilerek aslında hedef kelimelere rakip bazından yaklaşmak mümkündür.

Anahtar kelime analizi hiç şüphesiz SEO çalışmalarının önemli bir adımıdır ve bu adımı atarken yalnızca verilere dayanan bir yaklaşım benimsemek her zaman doğru olmayabilir. Analiz araçları verileri belirli bir zaman periyodu içerisinde toplandığında sektörde dönüşüm getirebilme potansiyeline sahip long tail (uzun kuyruklu) kelime gruplarını takip etmek zaman zaman zorlaşır ve bu durumda izlenmesi gereken strateji; markanın hizmet verdiği ya da ürün satışı yaptığı sektöre hakim kaynaklardan tahminler almaktır.

Başat hedef kelime gruplarının yanı sıra yanal kelime gruplarının da tespit edilmesi SEO stratejisinin geliştirilmesi açısından oldukça önemlidir. Özellikle birbiriyle ilişkili fakat ayrı sayfalarda değerlendirilmesi gereken kelime grupları arasında site içi yapıdaki internal link akışı, otoritenin ilişkisel backlink kavramıyla akmasına yardımcı olur ve böylelikle bütüncül bir performans artışı adına doğru zemin hazırlanır.

İstanbul SEO Danışmanlığında Anahtar Kelime Analizi
SEO Markalar İçin Neden Önemli

SEO Markalar İçin Neden Önemli ?

Özellikle uzun sayılabilecek bir süredir hayatımızda yer edinen ve köklü değişikliklere zemin hazırlayan Covid-19 pandemisi ile birlikte kişisel ya da kurumsal fark etmeksizin markaların potansiyel müşteri grupları dijital dünyada toplanmaya devam ediyor ve en küçük hizmet işlerinde dahi arama motorlarını kullanma eğilimi, markalar için SEO’nun hiç şüphesiz göz ardı edilemez bir pazarlama kanalı haline gelmesine zemin hazırlıyor.

Yalnızca satışı yapılan ürün ya da pazarlanan hizmetin potansiyel müşterilere ulaşması ve bunun doğal bir neticesi olarak pazar payının büyütülmesinde değil marka bilinirliğinin artırılarak rakiplerin dijital dünyada baskılanmasında da belirleyici rol oynayan SEO, verimliliğini çoğu zaman diğer dijital pazarlama kanallarında kıyasla daha uzun bir çalışma döneminde ortaya koysa da, organik sonuçlardaki performansa işaret etmesi itibariyle belirli bir reklam bütçesinden bağımsız olması noktasında değerli bir alandır.

Diğer bir ifadeyle; Google Ads çalışmalarında devamlılık sağlayabilmek adına sürekli bir bütçeye ve rakiplerin bu bütçe üzerindeki baskısını (rakiplerin hedef kelimeye daha fazla bütçe ayırması Google’ın bu kelimenin maliyetini artırmasına neden olur) kaldırmaya ihtiyaç varken, SEO için belirli bir dönemde doğru yapılan optimizasyonlar ve bu optimizasyonların ileriye taşınması organik sonuçlarda sağlam bir pozisyon ve bunu korumak ile neticelenecektir.

SEO'da başarıya nasıl ulaşıyoruz ?

SEOPix'de SEO Hizmeti

Kurumsal ya da kişisel marka fark etmeksizin SEO hizmeti sunduğumuz tüm çözüm ortaklarımızda SEO stratejilerimizi detaycı, analitik ve titizlik kavramlarından ödün vermeden oluşturuyor, aksiyon planlarımızı eksiksiz bir şekilde uygulayarak arama motoru botlarına optimum sayfa yapılarımızı hızlıca ulaştırmayı başarıyor ve hedeflenen sıralama sonuçlarını elde etme yolunda kararlı adımlar atıyoruz..

Mevcut Durum Analizi

SEO stratejimizi oluştururken ilk adımda internet sitesinin mevcut durumundaki teknik eksikleri analiz araçlarımız yardımıyla tespit ediyor, site içerisinde ve dışında alınması gereken potansiyel aksiyonları rakip analizi yardımıyla da netleştiriyor ve sayfa yapılarında yalnızca arama motoru değil kullanıcı deneyimi boyutunda alınması gereken teknik aksiyonları analiz ediliyoruz.

Sektör ve Hedef Kitle Analizi

İkinci adımda internet sitemizin yer aldığı sektördeki potansiyel rakiplerini detaycı ve analitik yaklaşımızla analiz etmeye devam ediyor, bir önceki adımda temellendirdiğimiz rakip analizimizi geliştirerek rakiplerimizin yalnızca eksiklerine değil doğru yaptığı aksiyonlara odaklanıyor, hedef kitlemizin sunduğumuz hizmet ya da üründen beklentisini tahminlemek adına arama eğilimlerini ve kümelendiği dijital pazarlama kanallarını yakalıyoruz.

Aksiyon Planı ve Uygulama

SEO stratejimizi şekillendirmemize sağlayacak verileri gerek markadan aldığımız yaklaşımlar gerekse de analiz araçlarımız yardımıyla topladıktan sonra internet sitesinin SEO görünürlüğünün artmasına adına ihtiyaç duyulan optimizasyonları aylık bazda takvimlendiriyor, bu takvimi eksiksiz bir şekilde uygularken yaptığımız optimizasyonlarla hedeflediğimiz değişimleri yine 3. parti analiz araçlarıyla düzenli olarak takip ediyor ve doğru noktalarda revizeler yaparak organik trafikte fark yaratıyoruz.

SEO'da Hangi Araçları Kullanıyoruz ?
SEO Stratejimizi Oluştururken ve Sonuçları Takip Ederken Kullandığımız Araçlar
İstanbul SEO'da Yanıtını Merak Edilen Sorular

İstanbul SEO danışmanlığında yanıtını merak ettiğiniz soruları sizin için derledik.

SEO hiç şüphesiz dijital pazarlamanın en önemli kanallarından biridir ve çoğu zaman pazarlama stratejilerinin başat unsuru olsa da, tek başına yeterli olduğunu söylemek her zaman mümkün değildir. Tabi bu durum markanın yer aldığı sektöre bağlı olarak da değişkenlik gösterir.

Örneğin; bir diş kliniği için lokal kelime gruplarında SEO’nun yanında Google Ads ve belirli bir noktada sosyal medya reklamları dijital pazarlama stratejisini oluştururken, bir avukat için reklam yasağı da dikkate alındığında SEO, dijital pazarlamanın neredeyse bütününe hakim bir süreç olacaktır. Dolayısıyla SEO’nun pazarlama stratejisi içerisindeki yerini net olarak belirleyebilmek adına potansiyel müşterilerin toplandığı kanallar ve sektörün yapısı doğru analiz edilmelidir.

SEOPix olarak analitik ve sistematik yaklaşımımız ile organize ettiğimiz İstanbul SEO danışmanlığında hedef hiçbir kelime grubu için birinci sıra garantisi sunmuyoruz. Genel hatlarıyla internet sitesinin teknik boyutunda, site içinde ve dışında yapılan optimizasyonlar ve sayfa yapılarının kullanıcı deneyimini karşılayacak formatlara getirileceğini garanti ediyor fakat nihai değerlendiricinin Google olduğunun altını çizerek belirli bir zaman dilimi içerisinde birinci sıra garantisi asla vermiyoruz.

Hedef kelime grupları, potansiyel müşterilerin arama eğilimleri, sektörün yapısı ve markanın sektördeki konumu gibi temel faktörlere bağlı olarak inşa ettiğimiz SEO stratejimiz ile internet sitesinin organik trafiğinde bütüncül bir artış hedefliyor, buna bağlı olarak da satışı yapılan ürün ya da hizmet odaklı dönüşümlerin artmasını öngörüyoruz.

İnternet sitelerinin SEO görünürlüğünün artırılması noktasında ihtiyaç duyulan argümanlar ve yapılması gereken optimizasyonlar hiç şüphesiz mevcut durumdaki teknik altyapıda sektörün yapısına ve hedef kelime gruplarındaki rekabete bağlı olarak birçok farklı etken çevresinde değişkenlik gösterir. Dolayısıyla bu denli değişken faktörlerin olduğu bir yapıda standart bir fiyat politikasından söz etmek elbette mümkün değildir. Markanızın hedef kelime gruplarında arama motorlarında görünür bir sıralamaya sahip olarak potansiyel müşterilerine ulaşmak için ayırmanız gereken bütçeyi merak ediyorsanız tecrübesi ve yaratıcı yaklaşımıyla fark yaratan SEO uzmanlarımız ile hemen iletişime geçebilirsiniz !

SEO, uzun soluklu bir strateji gerektirir ve belirli bir zaman periyodu içerisinde yapılan optimizasyonların takibi yapılmadığı ya da web sitesi güncelliğini kaybederek performans olarak rakiplerinin gerisinde kaldığı takdirde alınan tüm aksiyonlar aslında arama motoru performansında geriye doğru gitmiş olacak, böylelikle bütüncül bir bakış açısıyla ilerleme sağlanamayacaktır. İstanbul SEO danışmanlığında kişisel ya da kurumsal markanızın organik büyümedeki farkı ve potansiyel müşterilerinize ne ölçüde ulaştığınızı hissetmeniz adına en azından 12 aylık bir çalışma dönemi tavsiye ediyoruz.