Ssl Sertifikası ve Seo

“Özellikle 2014 yılında Google’ın algoritmik güncellemelerinden sonra hayli gündeme gelmeye başlayan SSL sertifikasının gelişen internet dünyasına bağlı olarak artan önemi göz önünde bulundurulduğunda, Seo çalışmaları noktasında sağlayabileceği faydalara ve dikkat edilmesi gereken noktalara değinmek gerekir.”

SSL Nedir ?

Hiç şüphesiz SSL sertifikası  ve SEO arasındaki ilişkiye değinmeden önce “SSL nedir ?” sorusunun yanıtını aramak, akıllarda kalacak soru işaretlerinin cevaplanmasının önünü açacaktır. İlk paragrafta da ifade edildiği gibi son dönemde oldukça sık duymaya başladığımız kavramlardan biri olan SSL, en basit ifadeyle; web sitelerin güvenilirliğini ifade eden bir sertifika olarak tanımlanabilir. Özellikle e-ticaret sitelerinde bulundurulması zorunda olan ve alıcıya güvenli bir alışveriş imkanı SSL sertifikası, Secure Sockets Layer yani Güvenli Giriş Katmanı şeklinde tercüme edilebilir.

Ssl sertifikası kullanan internet siteleri Google tarafından 'Güvenilir' olarak işaretlenir.
Ssl sertifikası kullanan internet siteleri, https link yapısı ile Google tarafından ‘Güvenilir’ kategorisine dahil edilir.

SSL’in çalışma sisteminin temeline; web sitesi serverları ile kullanıcı arasındaki veri akışının kötü niyetli yazılımcılar tarafından ele geçirilmeyecek şekilde şifrelenmesi yatar. Türüne göre 40 bit,128 bit ve 256 bit şifreleme tekniği gibi birçok farklı çeşidi bulunan SSL sertifikasında hangi çeşidin tercih edileceği, sitenin geniş yahut dar kapsamlı olmasıyla ilişkilidir. Görüldüğü üzere “SSL nedir ?” sorusunun yanıtı hayli basit olmakla birlikte içerisinde SSL kurulumu ve SSL’in Seo çalışmalarına etkisi gibi birçok farklı alanı barındırır.

SSL Kurulumu ve Sonrası

Web sitelerinin güvenilirliğinin bir kanıtı olan SSL sertifikası ile ilgili değinilmesi gereken bir nokta da bir önceki paragraflarda ifade edildiği gibi SSL kurulumu yapımıdır. Son dönemde host firmalarının birçoğu SSL kurulumu noktasında müşterilerine ücretsiz bir hizmet sunduğundan dolayı, cPanel yahut WordPress eklenti aracı ile yapılan kurumların sayısı bir hayli azalmıştır. Dolayısıyla SSL kurulumu noktasında çoğu zaman host firmasıyla iletişime geçmek yeterli olmaktadır.

Günümüz internet sitelerinin önemli bir kısmının WordPress altyapısını kullandığını göz önünde bulundurarak, WordPress Really Simple SSL ekletisinin kurulum ve ayarlarından adım adım bahsetmek gerekir:

  • Öncelikli olarak Really Simple SSL eklentisi kurulur ve etkinleştirilir.

WordPress Ssl eklentisi kurulumu için öncelikli olarak eklentinin yüklenmesi ve aktif edilmesi gerekir.

  • Eklenti etkinleştirldikten sonra SSL aktivasyonu yapılarak ayarların yapılandırılmasına geçilir.
WordPress Ssl eklentisi kurulumu sonrası yapılması gereken ayarlar.
WordPress Ssl eklentisi kurulumu sonrasında ayarlarınızı aşağıdaki şekilde düzenleyebilir ve https link yapısına geçiş yapabilirsiniz !
  • Ayarların yapılandırılması noktasında bir üstteki seçeneklerin işaretli olması yeterli olacaktır.
  • Tüm bunları tamamladıktan sonra http site yapısından https yani ‘Güvenli’ site yapısına geçiş yapmış olursunuz.

Gerekli ayarlar yapıldıktan sonra WordPress panelinden Ayarlar>Genel sekmesine giderek WordPress ve site adresi kısımlarının ‘https’ ile başlayan link yapısı şeklinde yeniden düzenlenmesi gerekir.

Ssl sertifikası eklentisi kurulumundan sonra yapılması gereken son düzenleme, WordPress genel ayarlarıdır.

Ssl sertifikası kurulumu tamamlandıktan ve internet sitesi Google tarafından ‘Güvenli’ olarak algılanmaya başladıktan sonra yapılması gereken işlemlerden ilki, https uzantılı link yapısının Search Console’a kaydedilerek site haritasının gönderilmesidir.

Https link yapısının kaydı esnasında akıldan çıkartılmaması gereken kritik nokta; internet sitesinin http link yapısındaki kaydının Search Console’dan kesinlikle silinmemesi gerektiğidir.

Https link yapısının Search Console'a kayıt edilmesi gerekir.

Search Console’a eriştikten sonra ‘Özellikle Ekle’ sekmesi aracılığıyla https yapısındaki link uzantısını mülkleriniz arasına ekleyebilir ve daha sonrasında internet sitenizde kullandığınız site haritanızı sisteme gönderebilirsiniz. 

Ssl kurulumu sonrası yapılması gereken ilk işlemlerden bir tanesi https link yapısının Search Console'a kaydıdır.
Ssl sertifikası kurulumundan sonra internet sitesinin Search Console’a kaydı gerekir.

Oluşabilecek veri kayıplarının önüne geçmek adına Ssl sertifikası kurulumundan sonra Google Analytics’e kayıtlı olan http uzantı ifadesini https ile değiştirilmesi gerekir. Ssl sertifikası kurulumu sonrasında yapılan bu işlemin, birçok internet sitesi sahibi tarafından uygulanılması göz ardı edildiğinden dolayı altının kalın çizgilerle çizilmesi gerekir.

Ssl sertifikası kurulumu sonrasında analiz verilerinin kaybolmaması adına yapılması gereken değişiklikler vardır.
Yönetici>Mülk Ayarları izlencesini kullanarak ulaşılan sekmede, Varsayılan URL kısmı https’e uygun hale getirilir.

SSL Sertifikası ve SEO Arasındaki İlişki

Google algoritmasında SEO ile Ssl arasındaki doğrudan iliki 17 Ekim 2017 tarihindeki güncelleme ile başladı demek yanlış olmayacaktır. Bu tarihten itibaren Ssl sertifikasına sahip olmayan internet sitelerinde ‘Güvensiz’ uyarısı veren Google, 24 Temmuz 2018’deki güncellemesi ile bu ifadeyi değiştirerek ‘Güvenli Olmayan’ haline getirdi. Burada Ssl ve Seo arasındaki ilişki ele alınırken şüphesiz olaya internet kullanıcılarının gözünden bakmak ve bu durumu bir örnekle açıklama gerekir.

Örneğin; ‘İzmit Boşanma Avukatı’ kelimesinde 2. ve 3. sıraları paylaşan iki siteyi ele alalım ve bu sitelerden 2. sırada yer alanın Ssl sertifikası var iken, 3. sırada yer alan internet sitesinin bu sertifikayı sahip olmadığını farz edelim.

Ssl sertifikası ile Seo arasında doğrudan sayılabilecek bir ilişki vardır.

İnternet kullanıcıları bu koşullar altında; öncelikli olarak 2. sıradaki siteyi ziyaret eder ve daha sonra bu sitede aradığını bulamama ihtimaline karşı 3. sıradaki siteye geçiş yapar. Fakat burada karşılaştığı ‘Güvenli Değil’ ibaresi, internet sitesi için dijital dünyadaki potansiyel müşterinin kaçırıldığını ifade eder.

Ssl sertifikası bulunmayan sitelerde yer alan 'Güvenli Değil' ifadesi, trafik kaybına neden olur.

Tüm bunlara bakıldığında; son yapılan güncellemelerle birlikte Ssl sertifikası olmayan internet sitelerinin aldığı trafiklerin kesin bir ifadeyle azalacağını söylemek mümkündür.

Bir önceki paragraflarda ifade edilen örneğin pratikteki halini e-ticaret sitelerinde daha açık bir şekilde görmek mümkündür. Kullanıcının alışveriş yapması karşılığında kredi kartı bilgilerini gireceği bir ortamda ‘Güvenli Değil’ ibaresi ile karşılaşması, hiç şüphesiz alışverişten kesin bir şekilde vazgeçmesine sebep olacaktır.

Dolayısıyla internet sitelerinin Ssl sertifikası ve SEO arasındaki ilişki çerçevesinde değerlendirme yaparken, internet kullanıcılarının davranış biçimlerini yakından inceleyerek fikir yürütmesi gerekir.

Yorum yapın