SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu İçerik oluşturmak  SEO stratejilerinin en önemli parçalarından biridir. Sitenize trafik çekmek için öncelikle yapmanız gereken SEO uyumlu makale girişi yapmaktır. Yani önce konu hakkındaki arzı oluşturmanız gerekli. Kitleniz SEO uyumlu makale arayan insanlar ise? O konuya uygun bir yazı oluşturmanız gerekiyo ki trafik çekebilirsiniz. Bunu örnekleyecek olursak:

SEO uyumlu makale örneği:

Örnek: SEO uyumlu makale arayan kişiler    Başlık: SEO uyumlu Makale Nasıl Yazılr?  tarzında başlıkta içerik yazabilirsiniz.

Örnek: Brahma Tavuk hakkında bilgi almak isteyen    Başlık: Brahma Tavuk Özellikleri ve Fiyatları

Yukarıda verdiğimiz gibi örneklerde içerikler oluşturmanız gerekmektedir. Şimdi SEO uyumlu içerik nedir tanımını yapalım.

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

SEO uyumlu içerik, yazdığınız makalenin Google kriterlerine uygun olduğu anlamına gelmektedir. SEO uyumlu içerik  yazmanız web sitenizin arama motorlarında üst sıralarda yer almasına yardımcı olacaktır. Web sitenizdeki içeriğin yazılması sırasında izlediğiniz stratejiler çok önemli.

Web sitenizi iyi sıralamalara sokabilmek için makale stratejinizi, anahtar kelime stratejinizi, site yapısını ve çalışacağınız editör arkadaşınız bile önemli rol oynuyor.  Hepimizin bildiği gibi iyi bir içeriğe sahip olmadan kesinlikle istediğimiz kullanıcılara ulaşamayacağız. Sizlerle beraber SEO uyumlu makale yazarken nelere dikkat etmemiz gerektiğini sırasıyla anlatmaya başlıyoruz.

Keyword Research Nedir? – Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Anahtar kelime araştırması, bir içerik oluştururken hangi anahtar kelimeleri geçirmen gerektiğine yarayan işleme denir. Anahtar kelime araştırması yaparken temel olarak yapmamız gereken adımlardan biri de yazacağımız konu hakkında anahtar kelime listesi oluşturmak. Bu konuda size önereceğim favori 3 SEO aracını paylaşıyoruz:

1. Google Keyword Planner
2. Keyword Tool IO
3. Ahrefs Keyword Explorer

Bu araçlar yardımıyla bir içerik oluştururken hangi keywordlere yoğunluk vermenize dair yardımcı olacaktır. Anahtar kelime hedeflemesini ne kadar doğru bir şekilde tutturursanız hedefinize de o kadar hızlı ulaşabileceğinizi unutmayınız.

Örneğin biz bu yazıyı yazarken Ahrefs’ ten yararlandık. Ahrefs aracından çıkan kelimeleri anlamı bozmayacak şekilde nasıl içeriğe yerleştirebiliriz bun planlamasını yaptık.

 

 

seo uyumlu makale nasıl yazılır

2. olarak da kullanılan yöntemlerden biri de Google’ dan yaralanmak olacaktır. Yaptığınız sorgudan sonra en aşağıda bulunan “Related to”  yani benzer aramalardaki anahtar kelimeleri de kullanarak en iyi seo uyumlu içeriği oluşturabilirsiniz.

 

SEO uyumlu bir içerik yazarken Anahtar kelime araştırması önemli mi?

  • Ne kadar uygun anahtar kelimelere içeriğiniz içinde belirtirseniz yazdığınız makale o kadar netlik kazanacaktır. Bu yaptığınız işlemde Google’ ın makalenizi daha iyi tanımasına sebep olacaktır. İnsanların aramayacağı kelime gruplarını makale içerisinden geçirerek hiç trafik almayacak bir sektöre neden yazı yazayım diye düşünmeniz gerekir?
  • Amacımız her zaman Doğru Kitle, Doğru Anahtar kelime Ve Doğru Zamanlama!

Long Tail Keywordler Kullanılmalı mı?

  • Ajans olarak kullanmayı en çok sevdiğimiz içerik stratejilerinden biri diyebiliriz. Long tail keywordlerin rekabeti çok kolay olduğu için trafiğin tamamını kendinize çekebilirsiniz. SEO yaparken biraz realist olmakta fayda var. Büyük Aranma Hacimli kelimeye harcadığınız enerjiyi Long tail keywordlere ayırsanız daha çok dönüşüm alacaksınız! Long tail hedeflerken spesifik keywordlere de yer verebilirsiniz.

 

  • Örnekleyecek olursak şuanki yazdığımız makale SEO Uyumlu makale nasıl yazılır içeriği benim bu içerikte şu keywordleri kullanıyor olmam gerekirdi:*SEO uyumlu makale nasıl yazılır, SEO uyumlu makale nedir, seo uyumlu makale örneği, seo uyumlu makale örnekleri gibi keywordleri içerikte geçirmemiz gerekir.
    seo uyumlu makale örnekleri

    Anahar Kelimeyi Kaç Kez Geçirmeliyim

SEO uyumlu bir makale oluştururken efsane yalanlardan biri olan anahtar kelimeyi ne kadar çok geçirirsen o kadar iyi bir sıralama alır. Google artık Keyword yoğunluğu konusunda spama giren siteleri sıralamaya bile koymama özen gösteriyor.

Makale yazarken ya da yazdırırken tercihi yazan kişiye bırakmanızı tavsiye ederiz. Kullanıcıyı keyword  yoğunluğuna da boğarak, kullanıcının sitenizden hızlıca uzaklaşmasına sebep olmayın!

Önemli Bir bilgi! : Eğer bir anahtar kelimede iyi bir sıralama almak istiyorsanız o anahtar kelimenin Long tail keywordlerinde sıralama almaya odaklanın. Daha sonra devamı kendiliğinden gelecektir ! 

Yazdığım Makaleler Sıralama Almıyor?

Yazdığınız makaleler çok iyi ancak iyi bir sıralama almıyorsa site kod – mimarisinde sorunlar olabilir. Bu tür hatalar içinde Site içi SEO optimizesi yapmanızı öneriyoruz.  Site içi taraması için aşağıdaki SEO araçlarını kullanabilirsiniz:

* Deepcrawl
*Ahrefs Site Audit

*Semrush Site Audit

İdeal bir site mimarisi Piramit gibi olmalıdır.  Piramidin tepesinde Anasayfanız altında kategoriler, sayfalar ve altında Blog yazılarınız, ürünleriniz yer almalıdır.

*Piramit gibi olmasının istenmesinin sebebi daha iyi tarandığından dolayıdır. Google Botlarınızın daha kısa yoldan içeriklerinize ulaşması için bu tarz olmalıdır. Link Depth olarak da bilinmektedir. Bir sonraki yazılarımızda Link Depth, Piramit yapısından bahsedeceğiz.

 

Yazımıza son verirken belirttiğimiz son tavsiyelere de uymanız dileğiyle.

– Eski Blog yazılarınızı güncellemeyi unutmayınız!
– Zayıf içeriklerinizi gözden geçirin trafik almıyorsa indeksten kaldırabilirsiniz.
– Duplicate content hatalarını All in SEO, Yoast vb SEO araçlarıyla kolayla çözebilirsiniz.

Yorum yapın