SEO Terimleri

SEO Terimleri, arama motoru optimizasyonu yaparken kullandığımız teknik bilgilerin tamamına denir.  Terimlerin en önemlisi olan SEO Nedir‘ in tanımını yaparak yazmaya başlıyoruz.

SEO Nedir: Search Engine Optimization olarak  anlandırılsa da Türkçe manası Arama Motoru Optimizasyonudur. Yani arama motorlarında sitelerinin en iyi sıralamaları alması için gerekli olan optimizasyon çalışmalarının tümüne denir.

SEM Nedir: SEM( Search Engine Marketing) daha çok paid yani paralı harcamaların olduğu anlık pazarlamanın yapıldığı taraf olarak tanımlayabiliriz. Örneklendirecek olursak: Adwords, Facebook, Instagram reklamlarını örnek verebiliriz.

Crawl Nedir : Bir arama motorunun tarama yaparak ne kadar sayfanın olduğunu ve bu sayfaların düzenli olarak taranarak olup olmamasını kontrol etmesidir. Search Console’ da bununla ilgili detaylı bilgiyi Crawl Stats ( Tarama İstatistik) tarafından öğrenebilirsiniz.

Inbound Marketing: Hedef kitlenize uygun blog tasarlayarak kitleyi bloga çekmek ve daha sonrasında bu hazır kitleye pazarlama stratejileri geliştirmeye Inbound Marketing denir.

On Page SEO : Site içindeki düzenlemelere On page SEO denir.  Site içindeki başlıklar , açıklamalardaki hataları buna örnek olarak verebiliriz.

Off Page SEO: Site dışında yaptığınız çalışmalardır. Daha çok backlink alımları, PR , bülten yazıları alarak sitenin otoritesini hızlıca yükseltmek için yapılan tekniklerdir.

Backlink: Off Page SEO kriterlerinden biri olan Backlink, başka bir sitenin seni referans etme olayıdır. Bu olay da şöyle anlatılabilir:

A sitesi ve B sitesi olsun.  B sitesinde A sitesinin linki var ise bu bir backlinktir.

Title: Site içi (On page SEO) kriterlerinden biridir. Site başlığı olarak bilinir. (60-70 karakter arası olması tavsiye edilir.)

Meta Description: Sitenin Google’ da gözüken açıklamasıdır. Maksimum 160 karakter olsada  Google güncellemeleri ile sürekli değişmektedir.

meta description

 

H Etiketleri: Html dilindeki başlık etiketi olarak bilinmektedir. Örnekleyecek olursak,
H1,H2,H3,H4,H5 ve H6 etiketlerinden oluşmaktadır. Kullanımına yönelik makaleyi ilerleyen yazılarımızda yer vereceğiz.

White Hat: White Hat SEO, organik doğal SEO kurallarına uygun yapılan çalışma şeklidir. Ömrü Black Hat SEO’ ya göre daha uzundur.

Black Hat: Organik olmayan yollarla yapılan SEO çalışmalarına denir.

TrustRank: Güvenilir Derecesi olarak bilinir. TrustRank’ ı yüksek olan sitelerden link almak, siteniz açısından faydalı olabilir.

URL: Sayfaya ait linke URL denir. Her sayfanın kendine özel adresi vardır.

url link

Dofollow:  Otoriterin aktarıldığı Backlinklere denir.

Nofollow: Otoriterin aktarılmadığı ancak SEO tarafında değeri olan Backlinklere denir.

https://www.seopix.net/backlink-nedir/

Broken Link: 404 veren linklere denir.

Bounce Rate: Siteye giren ziyaretçinin ikinci bir sayfa hareketi yapmadan çıkışına hemen çıkma oranı denir.

Anahtar Kelime Yoğunluğu: Keyword Density olarak da bilinen anahtar kelime yoğunluğu SEO’ nun en önemli metriklerinden biridir. Oluşturduğunuz sayfanın öncelikle yükselmesini istediğiniz keywordler ile oluşması gerektiğini unutmayınız.

Meta Etiketleri: Head etiketi arasında yer alır. Sayfa hakkında detayları içeren bilgileri yer alır.

meta etiketler

Robots.txt: Arama motorlarının sitenizi daha iyi okuyabilmesi için bir kılavuzdur.

robots

SERP: Arama motorları için sonuç sayfasıdır. Örnek Serp:

serp

 

 

Sandbox: Doğal olmayan yollarla sitelerin Google sıralamalarının yükselmesinden aldığı cezalardır. Kısa sürede açığa çıkmasa da SEO uyumlu olmayan çalışmalar bir gün kesin cezalandırılıyor!

Google Dalgalanması: Dalgalanmalar, Google Update’ leri sonrasında sıralamalarda olan değişikliklere denir. Eğer Ciddi manada SEO uyumlu bir doğal çalışma yapıyorsanız, bu dalgalanmalardan çok kısa süreli etkilenirsiniz.

Thin Content: Türkçe karşılığı zayıf içerik olarak bilinen thin content, içeriğin Google botları tarafından yetersiz, kopya ve anlamsız bir içerik olduğu anlamına gelir.
SEO Terimleri, hakkında aklınıza takılan ya da öneriler de bulunmak isterseniz yorum yapmayı unutmayınız! 

Yorum yapın