SEO Nasıl Yapılır

İnternet sitesi sahibi olan kimselerin sorduğu soruların başında SEO nasıl yapılır gelmektedir. Zira herkes sitesinin arama motorlarında üst sıralarda görünmesini istemektedir. İşte bunun için son derece sistemli bir şekilde çalışmak gereklidir. Bu çalışmanın ardından ise karşılığını alacağınızı ifade etmek isteriz. Son derece kapsamlı bir konu olan SEO hakkında sizlere kısa ve öz bir bilgilendirme yapmaya çalışacağız.

SEO Nedir?

SEO Türkçe anlam olarak Arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. Yani sitenizi Google sıralamalarında üst sıralamalara çıkmasını sağlayan faliyetlere SEO denir. İç SEO ( Onpage) ve Dış SEO (Offpage) olmak üzere ikiye ayrılır. Sizlere daha detaylı olarak bu kavramlardan bahsetmek isteriz.

İç ve Dış SEO

Tanımlamadan da anlaşılacağı üzere iç SEO sitelerin içeriğinde yapılan optimizasyon çalışmalarını kapsamaktadır. Dışa SEO çalışmalarında ise sitenin dışında birtakım işlemler yapılmakta ancak bunlar da sitenin gelişimine katkı sunmaktadır.

İç SEO Çalışmaları Nelerdir?

İlk olarak iç SEO çalışmaları hakkında bilgilendirmede bulunalım. İç SEO çalışmaları içerisinde içerik yaratma, site tasarımı, anahtar kelime kullanımı, sayfa yüklenme hızı, kullanıcı deneyimi, sayfada kalma süresi gibi birtakım hususlar yer almaktadır.

İçeriğe değinecek olursak bir ziyaretçinin sayfanızı ziyaret ederken beklediğini bulması son derece önemlidir. Bu sebeple içeriklerin doyurucu olması ve kullanıcıları tatmin etmesi gereklidir. Ancak bunları sağlarken kesinlikle kopya bir içerik kullanılmamalıdır. İşte tüm bunlar sağlandığında hızlı bir yükseliş sağlanabilir. İçeriklerde anahtar kelimeler kullanılarak kullanıcıların işini daha da kolaylaştırabilirsiniz. Bu aynı zamanda arama motorlarının da sevdiği bir husustur.

Bir diğer husus ise sitenin tasarımı ile ilgilidir. Sitenin genel olarak arama motorları ile uyumlu olması gereklidir. Bunun yanı sıra kullanıcıların alışık oldukları ve rahat bir şekilde kullanabilecekleri bir tasarımın olması da son derece önemlidir. Ayrıca sayfanın yüklenme hızı, domain adı gibi bir takım teknik hususlar da SEO açısından son derece önem arz etmektedir.

Dış SEO Çalışmaları

SEO uygulamaları arasında dış SEO çalışmaları da bir hayli önem arz etmektedir. bu çalışmalar içerisinde sosyal medya tanıtımları, backlinkler, tanıtım yazıları, reklamlar ve marka tanıtımı gibi hususları da sayabiliriz.

Bunlardan en önemlisi sosyal medya olmaktadır. Günümüzde hemen hemen herkesin sosyal medya hesabının olması nedeniyle sizler de internet sitenize ait tüm sosyal medya platformlarında hesap açabilir ve paylaşımlarda bulunabilirsiniz. Bu paylaşımlarınız ile sitenize yönlendirmede de bulunabilirsiniz. Bunlar aynı zamanda doğal backlink özelliğine de sahip olacaktır.

Backlink ise kaliteli sitelerden sizin sitenize link bağlantısı gönderilmesidir. Bu arama motorları tarafından üzerinde durulan önemli konulardan birisidir. Ancak aşırıya kaçarak spam yapma boyutuna da gidilmemeli, tamamen organik bir şekilde elde edilmelidir.

Webmaster Araçları

Yukarıda saydığımız hususlarda yapmış olduğunuz çalışmaların ne kadar etki gösterdiğini tespit edebilmek için yapmanız gereken webmaster araçları kullanmaktır. Bu kapsamda başta Google olmak üzere pek çok farklı arama motorunun kendi araçları bulunmaktadır. Bunların haricinde ise tarafsız siteler tarafından sunulan webmaster araçlarının bulunduğunu ifade etmek isteriz. Dolayısıyla sizler de farklı araçları deneyerek aralarında karşılaştırma yapabilirsiniz.

Önemli Uyarı: Doğallık

Son zamanlarda organik SEO çalışmaları giderek daha da yaygınlaşmaya başlamıştır. Bunun sebebi ise organik olmayan çalışmalara arama motorları tarafından ceza verilmesidir. Örneğin başka sitelerin yorum kısımlarına sitenizin adresini kopyalamak, kopya içerikler paylaşmak vb. İşte bu davranışlardan kaçınıldığı ve titizlikle çalışmaların yürütüldüğü bir ortamda kısa sürede üst sıralara tırmanmak mümkün olacaktır.

Yorum yapın