SEO Firması Seçerken Nelere Dikkat Etmeli

Arama motorlarında üst sıralara çıkmak için SEO firması arayışı içerisine girdiyseniz bu durumda birtakım hususlara dikkat etmeniz gereklidir. İşte bu hususların neler olduğunu daha kaliteli hizmet alabilmeniz açısından yazımızda sizlerle paylaşacağız. Böylelikle hangi firmanın ne kadar kaliteli hizmet sunduğunu da ilk bakışta anlama fırsatı bulabileceksiniz.

SEO Firması Seçerken

SEO firması seçerken dikkat etmemiz gerekenler :
1.Müşteri Memnuniyeti
2.Geçmiş Referanslar
3.Periyodik Raporlama
4.Fiyat
5.Genel Araştırma

Müşteri Memnuniyeti ve Etkili İletişim

Öncelikli olarak müşteriler ile iletişim kurma yetkinliğine değinmek gereklidir. Nitekim bazı firmalarda bu sorunla sıklıkla karşılaşılmaktadır. Bunun sebebi ise personellerin etik ve ahlaki konularda yeteri kadar eğitim almamış olmalarıdır. Bu durumda ciddi manada moraliniz bozulabilir ve biran evvel iş ilişkisinin bitmesini isteyebilirsiniz. İşte bu sebeple kibar iletişim kuran personellerin olmasına dikkat etmelisiniz.

Geçmiş Referanslar

İyi bir SEO firmasında bulunması gereken özellikler arasında ilk sırada referansları gelmelidir. Bu kapsamda firmanın daha önce hizmet verdiği ve üst sıralara çıkarmayı başardığı internet sitelerini sizlere kendi sitesinden sunmalıdır. Bu sayede sizler de inceleme imkânı bulabilir ve hizmet kalitesini deneyimleyebilirsiniz. Referans konusuna bakarken mümkün olduğunca kendi sektörünüz ile alakalı sitelere bakmanızı tavsiye ederiz. Zira alacağınız hizmet de bu sitelerinkine benzer olacaktır.

Periyodik Rapor Düzenleme

SEO firmalarının yapmış olduğu faaliyetlerin sizler tarafından denetlenmesi son derece önemlidir. Bu sayede firmalar işlerini daha sistematik ve özenli bir şekilde yapacaklardır. Bunun sağlanabilmesi için ise en iyi yöntem periyodik olarak raporların istenmesidir. Sayısal verilerle desteklenen bu raporlar sayesinde sizler de gelişimleri açık ve net bir şekilde görebileceksiniz. Bu sebeple de SEO firması seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında bu hususu atlamamanızı tavsiye ederiz.

Rapor sunması tek başına yeterli olmayacak aynı zamanda ne kadar aralıklarla rapor sunacağını da kararlaştırmak gereklidir. Aksi takdirde sürekli olarak raporun ertelenmesi söz konusu olacaktır ki bu da aradaki güveni ciddi manada zedeleyecektir.

SEO Tekniklerinin Yasal Olması

SEO teknikleri uygulayan firmaların izlediği tüm yöntemlerin yasal olması gereklidir. Aksi takdirde hem adli açıdan hem de arama motorları açısından ciddi yatırımlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu da sitenizin bir hayli gerilere düşmesi anlamına gelecektir.

Bu konuya örnek verecek olursak kopya içeriklerin kullanılması ya da spam backlinklerin alınması hususlarını sıralayabiliriz. İşte hizmet alacağınız firmaya bu konuda sorular yöneltmeli ve bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu ispatlamalısınız. Böylelikle firmanın bu tür davranışların en küçüğünden dahi kaçınmasını sağlayabilirsiniz. İyi SEO firmasının özellikleri arasında bu konunun ayrı bir önemi bulunmaktadır.

Genel Araştırma

Tercih edeceğiniz SEO firması ile ilgili genel olarak araştırma yapmanızı da sizlere tavsiye deriz. Eğer alanında bilindik bir firma ise veyahut da çok fazla şikâyet toplayan bir firma ise illa ki herhangi bir platformda bu durumu görmeniz muhtemel olacaktır. Öyle ki sırf bu şikâyetler için özel olarak kurulmuş sitelerden ya da farklı sözlük sitelerinden yapılan yorumlar yönlendirici olacaktır. İşte bu sayede sizler de genel bir fikir sahibi olma imkânını elde edebileceksiniz.

Fiyat Konusu

Tüm bu hususlarda yaptığınız araştırmalar neticesinde firmanın iyi bir firma olduğuna kanaat getirdiyseniz o halde fiyat konusunda da anlaşma sağlamanız gereklidir. Eğer çok fahiş fiyatlar teklif ederse bu durumda farklı firma arayışlarına girebilirsiniz.

Ayrıca en iyi SEO firmaları vermiş oldukları fiyatın üzerine herhangi bir ekleme yapmayacaklardır. Dolayısıyla bu fiyatın tek fiyat olduğu konusunda da firma ile kesin bir mutabakata varmanız gereklidir. Aksi takdirde mağdur olmanız söz konusu olabilir.

Yorum yapın