İçerik Pazarlaması Nedir

Bilgi çağında yer almamız nedeniyle çeşitli firmalar da içerik pazarlaması yöntemi aile müşterilerine ulaşmaya çalışmaktadır. Peki, bu içerik pazarlaması nedir, nasıl yapılır gibi sorulara da cevap arayacağız.

İlk olarak içerik pazarlamasının dijital veyahut yazılı her türlü ortamda içeriklerin hazırlanarak müşteri ile buluşturulması olduğunu ifade etmemiz gerekir. Dolayısıyla bir dergideki reklam ile sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımlar içerik pazarlaması kapsamında değerlendirilebilir. İçerik pazarlaması sırasında herhangi bir ürün satışı yapılmadığını da belirtmek gerekir. Bu süreçte sadece müşterilerin tercihleri etkilenmeye çalışılır ve böylelikle müşterilerin günlük tercihleri arasında yer almaya çalışılır.

Online Araçların Gücü

Satın alma işlemini yapmak isteyen kişilerin %93 gibi büyük bir çoğunluğu online arama gerçekleştirmektedir. Dolayısıyla bu sürçte etkin bir içerik pazarlaması yapabilen marka ve ürünlerin satışı daha yüksek oranda olmaktadır. Bu da doğal olarak kâr oranlarının artması anlamına gelmektedir. Sadece mal satışlarında değil hizmet sunanlar da bu içerik pazarlamasını pek ala yapabilmektedir. İçerik pazarlaması için kullanılan araçlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz: sosyal medya, araştırma raporları, e-kitap ve dergi, videolar ve fotoğraflar.

İçerik Pazarlamasının Aşamaları

İçerik pazarlamasının ne olduğu hakkında kısa bir bilgi verdik. Şimdi ise içerik pazarlaması nasıl yapılır konusuna değineceğiz. Öncelikle içerik pazarlamasının pek çok aşamadan oluşan bir süreç olduğunu ve uzman kimseler tarafından yapılması gerektiğini ifade etmek gerekir.

Bu sürecin en başında hedef belirlenmelidir. Burada hedeften kasıt satmış olduğunuz mal veya hizmetin ulaştığı kimselerdir. Hedef kitlenizin nelerden hoşlandığını, hangi hususlarda hassas olduklarını ve ürünlerinizde ne gibi özellikler aradıklarını tespit etmelisiniz. Bunu sanal alemde yapabileceğiniz gibi gerçek hayatta da araştırmalar yapabilirsiniz.

Hedef kitlenizi belirledikten sonra yapmanız gereken ise strateji belirlemektir. Bu kapsamda nasıl bir yol izleyeceğinize karar vermelisiniz. Hazırlayacağınız içeriklerin ne gibi mesajlar içermesi gerektiği üzerinde kafa yormalı ve içeriklerin hangi mecralar için hazırlanacağını belirlemelisiniz. Hedef kitlenizin hangi ihtiyaçlarına nasıl çözümler ürettiğinizi de bu içeriklere yansıtmanız gereklidir. Stratejinizi belirlerken bütçenizi de hesaba katmanızı tavsiye ederiz. Bunun yanı sıra oluşabilecek aksaklıklara karşı alternatif planlarınızın olması da son derece önemlidir.

Tüm bu aşamaları geçtikten sonra içeriklerinizi profesyonel bir şekilde hazırlamalısınız. Hedef kitlenizin net bir şekilde anlayabileceği sade bir dil ile ilgi çekici görseller içeriklerinizde dikkat etmeniz gereken hususlardandır. İçeriklerinizi çeşitli kanallardan hedef kitle ile buluşturmaya başladıktan sonra ölçümler yapmayı da ihmal etmeyiniz. Böylelikle geri dönüşlerin ne oranda olduğunu belirleyebilecek ve eksik olduğunuz yanlarınıza ağırlık verebileceksiniz. Tüm bu stratejilerinize sosyal medya hesaplarınızı da eklemeniz gerektiğini unutmayınız. Bu sayede çok daha fazla kişiye samimi yollardan ulaşma imkanını elde edebileceksiniz.

Influencer Pazarlama

İçerik pazarlama yöntemlerinden en etkilisi de Influencer pazarlamadır. Bu pazarlama yönteminde popüler olan ve büyük bir kitleye hitap eden kimseler aracılığıyla mal veya hizmetlerin tanıtımı gerçekleştirilmektedir. Bu gerçekleştirilirken Influencer olarak adlandırılan yani pek çok kişiyi etkileme kapasitesine sahip kimseler tercih edilmektedir. Dolayısıyla da bu kişinin hayranları ve takipçileri de ürünlerinizden istifade etmeye başlamaktadır. Bu yöntem özellikle gençlere hitap eden ürünler de son derece etkilidir.

Influencer pazarlama yönteminde dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de Influencer olarak seçilecek kişinin belirlenmesidir. Bunun için de geniş kitleye hitap eden kişinin hedef kitlesi ile sizin ürünlerinizin örtüşmesi gereklidir. Eğer bu konuda bir örtüşme yaşanıyorsa bu durumda büyük bir başarı elde edebileceğinizi ifade etmek isteriz. Satışlarınız ve kazançlarınız büyük oranda artış gösterecektir.

Yorum yapın