Google’da Üst Sıralara Çıkma Yöntemleri

Google’da üst sıralara çıkma yöntemleri genel olarak SEO teknikleri ile mümkündür. Bu kapsamda sitenizi kısa sürede üst sıralara taşıyabileceğiniz birtakım önemli teknikleri yazımızdan öğrenebileceksiniz. Böylelikle sitenizin tıklanma oranı ve trafik alma oranı da her geçen gün artacaktır.

Sitem Üst Sıralara Nasıl Çıkar

Bir websitesi olan kişi veya işletme, sitesini açtıktan sonra sitesine kullanıcıların gelmesini ve sitesinden yararlanmasını veya alışveriş yapmasını ister ancak bu hiçte kolay olmayacaktır. Google’ da üst sıralara çıkmak isteyenlerin Google’ ın hangi metriklere önem verdiğini birbir anlaması gerekir. Biz de bu metrikleri sizler için sıraladık.

Mobil Uygunluk

Aramaların büyük bir kısmının mobil cihazlarla gerçekleştirildiği bilinen bir gerçektir. Bu sebeple mobil uyumlu site tasarımı hayati bir öneme sahiptir. Günümüzde alışverişlerini dahi mobil cihazlarla yapan kişilerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu kesime kayıtsız kalmamak için gerek sitenizin gerekse de paylaşımlarınızın mobil uyumlu olmasını sağlamalısınız. Aksi takdirde büyük bir kitle kaybı ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Sosyal Medya Kullanımı

SEO teknikleri arasında son derece önemli olanlardan birisi de sosyal medya platformları olmaktadır. Zira doğal backlink almanın ve tanıtım yapmanın en doğru ve kolay yollarından birisi sosyal medya olmaktadır. Bu kapsamda sitenizde paylaştığınız yazıları sosyal medya hesabınızdan yayınlayabilir ve böylelikle daha geniş bir kitleye erişim sağlayabilirsiniz.

Ayrıca sadece tek bir sosyal medya platformunda değil tüm her birisinde yer almanız sizler için önemli olacaktır. Aksi takdirde yine hedef kitlenizin bir kısmını kaçırmanız söz konusu olabilecektir. SEO için sosyal medyanın önemi her geçen gün daha da artmaktadır.

Yerel SEO Çalışmaları

Hizmet verdiğiniz ya da hitap ettiğiniz kitleye özel olarak SEO çalışmaları gerçekleştirmek son derece önemlidir. Bunun en başında ise elbette ki yerel SEO çalışmaları gelmektedir. Bu kapsamda gerek anahtar kelime kullanımında gerekse de verilen reklamlarda bu hususlara azami derecede riayet etmek gereklidir.

Örnek verecek olursak bir spor ayakkabısı satan firmanın anahtar kelime olarak spor ayakkabısı kelimesini kullanması son derece zorlu bir rekabetin içerisine dalmasına neden olur. Ancak bunun yerine spor ayakkabısı Edirne gibi bulunulan il veya ilçenin adını eklemesi daha hızlı bir şekilde yükselme kat etmesini sağlayacaktır. Tüm Türkiye geneline hizmet veriliyor olsa dahi yine de anahtar kelimelerde bazı il ve ilçelerin kullanılması gereklidir. Böylelikle o bölgelerin ziyaretçilerini direkt olarak çekmek mümkün olacaktır.

Ayrıca yayınlanan Google reklamları gibi diğer reklamlarda da hedef kitlenin konumu belirtilmelidir. Sadece Amasya’ya hizmet veriliyorsa bu durumda sadece Amasya konumundan arama yapan kimselere reklamlarınızın gösterilmesi gereklidir.

Sesli Arama

Mobil cihaz kullanan kimseler sesli arama özelliğini her geçen gün daha da çok kullanmaya başlıyor. Bu sebeple internet sitelerinin de bu özelliklere uyumlu olması gerekmektedir. Aksi takdirde pastanın dilimlerini rakiplere kaptırma söz konusu olabilecektir. İşte bu tür durumlarla karşılaşmamak için gerekli ayarlamalar yapılmalıdır.

Özgün ve Kaliteli İçerik

Sitenizde yer alan içeriklerin kaliteli ve özgün olması Google’da üst sıralara çıkmak için son derece önemlidir. Bu sebeple başka bir yerden alınmamış yani özgün olan içerikleri paylaşmanız gereklidir. Bu içerikleri görsellerle desteklemeniz de son derece önemlidir. Bu durum ziyaretçilerin sayfalarınızda daha fazla vakit geçirmelerine katkı sunacaktır. Bu da sitenizin başta Google olmak üzere tüm arama motorlarında üst sıralarda yer almasına katkı sunacaktır.

Sizler de Google’da üst sıralara nasıl çıkılır diye merak ediyorsanız yukarıda yer alan yöntemleri uygulayabilirsiniz. Böylelikle çok kısa bir süre içerisinde amacınıza ulaşabileceğinizi ifade etmek isteriz. O halde çok fazla geç kalmadan biran evvel icraatlara başlamanızı sizlere tavsiye ederiz. Aksi takdirde rakiplerinizin gerisinde kalabilir ve pastanın dilimlerini kaptırabilirsiniz. Bu da doğal olarak gelirlerinizin ciddi bir şekilde azalması anlamına gelecektir.

Yorum yapın