Backlink Nedir ?

“Dış SEO çalışmaları kapsamına dahil edilen ve en basit ifadeyle; faal olan herhangi bir internet sitesinden başka bir siteye verilen linkler olarak tanımlanabilen backlink kavramı, SEO çalışmaları noktasında kritik bir öneme sahiptir.”

Backlink Nedir ?

Dijital dünya içerisinde az ya da çok yer alan bireylerin sık sık karşılaştığı kavramlardan biri de hiç şüphesiz backlinktir. Bu açıdan bakıldığında ilk olarak “Backlink nedir ?” sorusunun yanıtını aramak, daha sonrasında ise “Backlink nasıl yapılır ?” üzerinde durmak konunun anlaşılırlığı açısından faydalı olacaktır.

Backlink, SEO çalışmaları içerisinde kritik bir yere sahiptir.
SEO’ya konu olan faaliyetlerin koordinasyon içerisinde eş güdümlü bir şekilde uygulanması gerektiğinin altı kalın çizgilerle çizilmelidir.

SEO otoritelerinin bir kısmı backlink kavramını SEO’nun temeli olarak görürken, bir kısmı da backlinkin arama motorlarının dikkate aldığı bir faktör olduğunu fakat SEO’nun temelinin backlink üzerinden kurgulanamayacağı görüşü üzerinde fikir birliği etmiştir. Bu noktada; SEO faaliyetlerinin bir bütün olarak incelenmesi gerektiğini, dolayısıyla yalnızca kaliteli içerik yahut kaliteli backlinkler ile strateji belirlemenin hatalı olacağının altını çizmek gerekir. Dolayısıyla backlink, internet siteleri için her şey olmasa da, kritik ve göz önünde bulundurulması gereken bir faktördür ifadesi yanlış olmayacaktır.

Backlink stratejisi belirleme noktasında göz önünde bulundurulması gereken temel nokta; internet sitesinin yapısı ve arama motorları özelindeki konumudur. Örneğin; faaliyete yeni başlayan bir internet sitesi için doğrudan backlink almak yerine popüler bloglardan alınacak olan tanıtım yazıları daha faydalı olacaktır. Dolayısıyla SEO’ya konu olan tüm faaliyet alanlarında olduğu gibi backlink alımı noktasında da dikkat edilmesi gereken nokta; sitenin genel performansıdır.

Backlink Nasıl Yapılır ?

İnternet sitesini yükselişe geçirecek ve rakiplerin bir adım önüne atacak backlink çalışmasının taşıması gereken özellikleri genel itibariyle şu şekilde detaylandırmak mümkündür;

  • Backlinklerin Sayısı ve Niteliği: SEO uzmanları arasında en çok tartışmaya sebep olan konulardan bir tanesi backlinklerin sayısıdır. Birçok uzman tarafından sayı faktörü ön plana çıkartılsa da, unutulmaması gereken nokta; sayıların yalnızca verilerden ibaret olduğu ve nitelik yönünden zenginlik taşımayan backlinklerin  fayda sağlamayacağıdır. Dolayısıyla kalitesiz bir siteden birçok link almak yerine, daha kaliteli ve içerik zenginliğine sahip bir siteden az sayıda backlink almak daha faydalı olacaktır. Elbette sayısal olarak az link almak her zaman daha iyi değildir. Bir önceki paragraflarda da ifade edildiği gibi alınacak linklerin sayısı belirlenirken sitenin genel performansını dikkate almak, doğru tercih yapma noktasında fayda sağlayacaktır.
  • Sitenin İçeriğine Uygun Backlinkler: Her ne kadar zor bir tercih olsa da, internet sitesinin faaliyet gösterdiği alanda hizmet veren yahut bu alan ile yakın ilişki içerisinde olan sitelerde backlink almak, sektör olarak alakasız bir internet sitesinden link almaktan daha faydalı olacaktır.
Backlinklerin sayısı kadar niteliği de önem taşır.
Backlink alımından maksimum fayda sağlanabilmesi adına birçok farklı faktörün göz önünde bulundurulması gerekir.
  • Anahtar Kelime Odaklı Link Alımı: SEO stratejiniz kapsamında yükselişini hedeflediğiniz kelimeler için doğrudan link almak, etkin bir strateji belirlediyseniz sitenizin yükselişindeki temel noktalardan biri haline gelir. Burada dikkat çekilmesi gereken nokta etkin bir strateji şartıdır. Bir önceki paragraflarda da ifade edildiği gibi SEO bir ya da birkaç faaliyetten değil, birçok faaliyet alanından oluşur. Dolayısıyla hedeflediğiniz anahtar kelimeye link alırken, sitenizde yer alan ilgili içeriği revize etmeniz ve sosyal medya hesaplarınızdan düzenli periyotlarla bu içeriği paylaşmanız, kapsamlı bir SEO stratejisi ile yükselmenin önünü örneğini oluşturacaktır.
  • Düzenli Periyotlar: Aynı anda birçok farklı link almaktan ziyade bu linkleri düzenli aralıklarla almak, linklerin etki süreleri üzerinde etki sahibi olabileceği gibi sitede oluşması muhtemel performans artışının uzun bir zaman dilimine yayılmasının önünü açacaktır.

“Görüldüğü üzere backlink her ne kadar sık kullanılan bir kavram olsa da, doğru stratejiler çerçevesinde uygulanamadığı takdirde faydadan ziyade zarar sağlayacaktır. Tüm bunlara bakıldığında backlink alımı ile ilgili altı çizilmesi gereken nokta; SEO çalışmalarının tümünün link alımı üzerine inşa edilmesinin hatalı bir strateji olacağı ve optimizasyon çalışmalarını birçok farklı cephede yürütmenin çok yönlü bir yükselişin önünü açacağıdır.”

Backlink Türleri 

Dofollow: Otoriterin aktarıldığı Backlinklere denir.  Örnekleyecek olursak:

dofollow link

** Dofollow link alırken sektörünüze yakın sitelerden almayı unutmayınız! En iyi link size trafik getiren linktir!

Nofollow: Otoritenin aktarılmadığı ancak SEO tarafına katkı sağlayan link türüdür.

nofollow link
nofollow link

** Nofollow linki dofollow a göre değersiz gözükse de hedef kitlenizin yoğun olduğu topluluklardan nofollow link almak sitenize gelen trafiğinizi arttıracağı gibi SEO değerinize de katkıda bulunacaktır.

Özetleyecek olursak,
* Backlink nedir, nerede kullanılmalıdır, nasıl alınmalıdır özetledik.
* Backlink ne sıklıkla alınmalı?
* Nofollow mu önemli Dofollow mu önemli?  gibi tüm sorularınızın cevabını içeriğimiz ile vermiş olduk. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Yorum yapın